Co vše může způsobovat bolesti zadBolest v zádech - Ilustrační foto

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním potížím, jež přivádí řadu lidí do ordinace. Pravidelně je zakouší až pětadvacet procent lidí ve věku od třiceti do padesáti let. Lékaři však lamentují, protože pacienti často bolesti zad podceňují a do ordinace zamíří až se zpožděním, když už je problém akutní.


Nenechávejte to zajít tak daleko a vypátrejte příčinu zavčasu. Zjistí-li se včas, odkud bolest vychází, lépe najdete způsob jak ji předcházet a zabráníte tomu, aby se časem zintenzivnila. Příčin může být hned několik, ovšem odborníci tvrdí, že si za bolavá záda můžeme ve většině případů sami.

Nesprávné držení těla

Nesprávné držení těla patří k nejčastějším příčinám bolavých zad. Jde o špatný životní návyk, který si neseme sebou již od útlého věku, přitom není složité se jej odnaučit. Správný postoj můžeme zlepšit zařazením některých pohybových aktivit (jóga, běh). Obě jmenované aktivity zpevňují svalstvo a kladně ovlivňují správné držení těla.

Nesprávné sezení

Lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, velmi často trpí bolestmi zad – nejčastěji jde o oblast krční páteře. Nejen správný postoj, ale i správný posed je důležitý. Při správném sezení by měla kolena být ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo kancelářského křesla či židle. Monitor počítače by měl být v úrovni očí a zapomínat bychom neměli na pravidelné přestávky a protažení těla. Existuje nespočet cviků určených právě pro lidi pracujících v kanceláři.


Špatně zvolená obuv

K dalším příčinám častých bolestí zad patří nevhodná obuv. Obuv je vhodné střídat podle účelu a nakupovat jen kvalitní boty od prověřených výrobců. Nejde zdaleka pouze o materiál, z něhož jsou boty vyrobeny, ale i technologie výroby – tlumící došlap a ergonomicky tvarované stélky a fakt, zda je bota lepená nebo šitá. Lepená obuv nemá rozhodně stejnou délku životnosti jako šitá.

Obezita

Není žádnou novinkou, že nadbytečné kilogramy zatěžují organismus. Důsledkem mnoha kil navíc jsou nejen bolesti zad, ale i kloubů a mnoho dalších zdravotních potíží. Ovšem vhodná není ani velmi nízká hmotnost, když po zádových svalech není ani památky.

Nedostatek pohybu

Nedostatek pohybu se neváže pouze k lidem s nadváhou, ale i hubeňourům. Za následek to má ochabnutí svalstva a zkracování šlach i vazů. Velmi důležitá je vhodná volba správného pohybu, aby nedocházelo k přetěžování pohybového aparátu. Ke sportům, jež nepředstavují velkou zátěž pro záda, patří jízda na koni, plavání, běžky, běh, jóga a další. O vhodnosti je vždy lépe se poradit s ošetřujícím lékařem.

Čtěte také: Jak se přinutit cvičit a který sport je na hubnutí nejlepší?

Jak ulevit bolavým zádům

Příčin bolesti zad samozřejmě existuje více. Vždy je dobré zjistit důvod. Jestliže vás zatím bolest plně neskřípla, věnujte se prevenci. Bolavým zádům ulevíme především pravidelným protahováním a cvičením. Důležitou roli sehrávají nejen svaly zádové, ale břišní a všechny středové, které drží tělo. Jestliže vás záda bolí tak, že na složitější cviky nemáte náladu, zkuste cviky pro postupné uvolnění zad a protáhnout všechny zádové svaly. Postupně pak cvičení zintenzivněte a věnujte se mu pravidelně.Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*