skip to Main Content

6 důvodů, proč jíst pomeranč každý den

Proč Jíst Pomeranč A K čemu Je Dobrý

Pro mnoho lidí jsou pomeranče ovocem s velkým množstvím šťávy, která vytéká, jakmile začneme ovoce loupat. Příjemná vůně vychází najevo, když se slupka odděluje a šťáva z pomeranče vytéká a zůstává na rukou.

Můžete je jíst čerstvé, připravovat z nich džemy, marmelády, kandované ovoce, nebo je přidávat do pečiva. V dnešním článku si povíme 6 důvodů, proč pomeranče jíst každý den a také o zdravotních přínosech pomerančů.

Když se mluví o výhodách citrusových plodů, jako první vás napadne vitamin C, ale to není jejich jediná výhoda. Pomeranče jsou také bohaté na draslík, cholin, vitamin A, vlákninu, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a řadu účinných antioxidantů. Pro mnohé z nás jsou pomeranče spojeny především s čerstvě vymačkanou šťávou. Odborníci se však shodují, že zdravější je jíst celé ovoce, protože poskytuje všechny potřebné vitaminy, minerály a vlákninu.

1. Pomeranč posiluje imunitní systém

Každý pomeranč obsahuje přibližně 50 miligramů vitaminu C, přesto stále neexistuje jasný důkaz, že pomáhá předcházet nachlazení. Bylo však zjištěno, že vitamin C může zkrátit dobu trvání nachlazení v průměru o jeden den a posiluje imunitní systém. Kromě toho vitamin C funguje jako velmi důležitý antioxidant, který podporuje tvorbu bílých krvinek a má antivirové a antiseptické vlastnosti.

Kromě vitaminu C obsahují pomeranče také thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), vitamin B6, kyselinu listovou a pantotenovou, fosfor, hořčík, mangan a selen. Takto silné složení pomáhá co nejlépe posilovat obranné funkce organismu.

2. Pomeranč přispívá ke zdravému zraku

S přibývajícím věkem se náš zrak začíná zhoršovat a my tento fakt přijímáme s pokorou, ale ne vždy jde jen o zvýšení počtu receptů. Věk také zvyšuje pravděpodobnost vzniku velmi nesympatického onemocnění zvaného makulární degenerace, které může způsobit ztrátu zraku, a dokonce i slepotu.

Patnáctiletá studie publikovaná v roce 2018 zjistila, že pravidelná konzumace pomerančů může snížit riziko makulární degenerace až o 60 %. Výsledky studie naznačují, že za tento příznivý účinek jsou zodpovědné flavonoidy obsažené v pomerančích. Flavonoidy jsou složky, které se nacházejí v ovoci a zelenině a dodávají jim mimo jiné jedinečnou barvu a jsou také mimořádně silnými antioxidanty. A co je na tom nejlepší? Dokonce i jeden pomeranč týdně má vliv.

3. Pomáhá při zachování mládí

Vitamin C také chrání pokožku před předčasným vznikem vrásek a zvyšuje syntézu kolagenu, který je nezbytný pro stavbu pojivové tkáně, hojení ran a udržování hladké a zdravě vypadající pokožky.

Připravte si zdravou pomerančovou šťávu

4. Snižuje riziko mrtvice a srdečních chorob

Jedním z důvodů, proč se u zdravých lidí s přibývajícím věkem objevují srdeční problémy, je ucpávání cév a tepen. Může to být důsledek nezdravého životního stylu a konzumace velkého množství nezdravých potravin. Pomeranče obsahují flavonoidy, jako je hesperidin, které snižují hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi a zabraňují tvorbě cévních plaků.

5. Zlepšuje paměť

Flavonoidy, na které je pomeranč bohatý, nám také mohou pomoci chránit mozek před úbytkem kognitivních funkcí, který může vést k rozvoji nemocí, jako je demence a Alzheimerova choroba.

6. Pomáhá také při hubnutí

Stejně jako rajčata, okurky nebo melouny obsahují pomeranče hodně tekutin – více než 80 %. Ve 100 gramech pomerančové dužiny je pouze 43 kalorií – přesto vám vláknina v pomerančových svačinkách dodá dostatek energie, abyste snížili svůj denní příjem kalorií. Pomeranče obsahují nejen dostatek tekutin, ale také hodně vlákniny – což je kombinace, která je skvělá pro ty, kdo chtějí zhubnout a dostat svůj trávicí systém pod kontrolu.

Pomeranče jsou chutné a zdravé a málokdo si nechá ujít pochoutku z tohoto slunečného ovoce. Jedno ovoce denně je optimální dávka, která vám dodá všechny potřebné vitaminy, minerály a antioxidanty, aniž by vyvolala nežádoucí reakce.

Vaše hodnocení:
5/5 - (4 hlasy)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Káva s Ganodermou je zdravá káva - ilustrační foto

Také si neumíte představit ráno bez kávy? Kávu po dobrém obědě, s přáteli, ale i pro lepší koncentraci při práci? Káva hned s čajem patří k nejoblíbenějším a nejznámějším nápojům. Přesto si je…

Malé děti v domácnosti

Malé děti jsou zkrátka průzkumníci, jež se učí poznávat okolní svět dotykem a vkládáním věcí do pusinky. Jde o přirozenou zvídavost, která mnohdy naneštěstí způsobuje nehody i během několika málo…

Jaký účes je ten nejlepší?

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Řešíte každý den co si s vašimi vlasy počít? Chyba nemusí spočívat pouze v nesprávně zvolených kosmetických přípravcích a péči, ale rovněž v tom, že jste…

Návštěva u zubaře

Každý člověk by si přál mít hezké zuby do vysokého věku. Správná ústní hygiena spolyká mnoho času, proto na ní mnozí hřeší. Nesprávné a nepravidelné čištění zubů vede nejen k vzniku…

Retro móda

Retro slaví návrat na scénu a rozhodně nejde jen o interiér, ale také o módní kousky. Květinové vzory, kostka, topy s odhalenými rameny, volné džíny do pasu, overaly, košile a mnoho…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat