skip to Main Content

Praktické tipy, jak se zbavit nadýmání

Život Bez Nadýmání - Ilustrační Foto

Nadýmání není nic příjemného a tu a tam potrápí každého. Potíž nastává v okamžiku, kdy nadýmání netrápí jen občas, ale v pravidelných intervalech. Nafouklé břicho není nic příjemného ani estetického. Příčin, které způsobují nadýmání, existuje spousta: od konzumace nadýmavých potravin, zadržování tekutin, stresu, přes špatný pitný režim po zácpu.

Dobrou zprávou snad je, že s plynatostí se dá bojovat. Nadýmání patří mezi společenské tabu a pomineme-li fakt, že nafouknutí způsobí nejen o pár centimetrů větší břicho, ale i různorodé zvuky vycházející ze střev, není divu, že se lidé stydí. Jak zamezit plynatosti si prozradíme v dnešním článku.

Omezení sacharidů

Za problémem s nadýmáním se mohou ukrývat i sacharidy, které v těle zadržují vodu. Z tohoto důvodů se doporučuje omezit příjem sacharidů.

Perlivá voda

Dopřáváte si často sycené nápoje? Pak dejte raději přednost čisté vodě. Bublinky způsobují nafouknuté bříško, dráždí žaludek a způsobují plynatost.

Pomůže draslík

Nadýmání může minimalizovat i draslík, který má za úkol regulovat rovnováhu tekutin v organismu. Zařaďte proto do svého jídelníčku ořechy, banány, rajčata, špenát, chřest.

Hýbejte se

Ať už tomu věříte či nikoliv, od nafouknutého břicha vám pomůže i pohyb. Nemusíte se ihned strhat, stačí bohatě rychlá chůze nebo 15 minutové cvičení denně.

Při jídle nemluvte

Pořekadlo: když se jí, tak se nemluví, nevzniklo náhodou. Opodstatnění hledejme nejen ve společenské etiketě, ale i ve zdravotnictví. Jestliže člověk u jídla mluví, polyká zároveň i určité množství vzduchu, což může způsobit nafouklé břicho.

Probiotika

S nadýmáním pomohou i probiotika. Zařaďte do svého jídelníčku kefír a jiné mléčné výrobky, případně trávící enzymy v podobě potravinových doplňků.

PMS – předmenstruační syndrom

PMS představuje soubor příznaků před nástupem menstruace. Patří sem nejen otoky, bolesti, trávicí potíže, ale i nadýmání. Jestliže jsou vám tyto příznaky známy, pak se zaměřte na dostatečný příjem vápníku a hořčíku. Oba jmenované minerály pomáhají ulevit od příznaků PMS i nadýmání.

STOP zácpě

Trpí-li vaše tělo nedostatečným příjmem vlákniny, pak se dostaví zácpa, velké tvrdé a nafouklé břicho včetně problémů s trávením. Vlákninu najdete v potravinách, jako jsou: ovoce, zelenina, ovesné vločky, semínka a další.

Nesnášenlivost potravin

Může se stát, že trpíte nesnášenlivosti některých druhů potravin. Přerůstají-li vám problémy s nadýmáním přes hlavu, nechejte se otestovat na alergie.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

kroužky pro děti

Mít nějaké hobby je velmi důležité, jelikož nám to dává pocit úspěchu, spokojenosti a podpoří pozitivní emoce. Zájmové kroužky mívají děti i dospělí. Zvlášť u dětí jsou pak volnočasové aktivity…

Domácí vanilkový extrakt - ilustrační foto

Aromatické koření pocházející z Mexika – vanilka. Je používána v kuchyních do sladkých jídel, přísadou parfémů, kosmetických produktů a osvěžovačů. Vanilka příjemně ohromí nejen čich, ale dokáže přivést chutě koláčů…

Malé děti v domácnosti

Malé děti jsou zkrátka průzkumníci, jež se učí poznávat okolní svět dotykem a vkládáním věcí do pusinky. Jde o přirozenou zvídavost, která mnohdy naneštěstí způsobuje nehody i během několika málo…

Chyby při používání opalovacích přípravků - ilustrační foto

Opalovací přípravky patří k létu stejně jako grilovací večírky s rodinou a přáteli či osvěžující drinky a koupání. Chcete-li si užít léto plnými doušky, pak se nevyplatí podceňovat používání opalovacích přípravků. Mnoho…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat