skip to Main Content

Praktické tipy, jak se zbavit nadýmání

Život Bez Nadýmání - Ilustrační Foto

Nadýmání není nic příjemného a tu a tam potrápí každého. Potíž nastává v okamžiku, kdy nadýmání netrápí jen občas, ale v pravidelných intervalech. Nafouklé břicho není nic příjemného ani estetického. Příčin, které způsobují nadýmání, existuje spousta: od konzumace nadýmavých potravin, zadržování tekutin, stresu, přes špatný pitný režim po zácpu.

Dobrou zprávou snad je, že s plynatostí se dá bojovat. Nadýmání patří mezi společenské tabu a pomineme-li fakt, že nafouknutí způsobí nejen o pár centimetrů větší břicho, ale i různorodé zvuky vycházející ze střev, není divu, že se lidé stydí. Jak zamezit plynatosti si prozradíme v dnešním článku.

Omezení sacharidů

Za problémem s nadýmáním se mohou ukrývat i sacharidy, které v těle zadržují vodu. Z tohoto důvodů se doporučuje omezit příjem sacharidů.

Perlivá voda

Dopřáváte si často sycené nápoje? Pak dejte raději přednost čisté vodě. Bublinky způsobují nafouknuté bříško, dráždí žaludek a způsobují plynatost.

Pomůže draslík

Nadýmání může minimalizovat i draslík, který má za úkol regulovat rovnováhu tekutin v organismu. Zařaďte proto do svého jídelníčku ořechy, banány, rajčata, špenát, chřest.

Hýbejte se

Ať už tomu věříte či nikoliv, od nafouknutého břicha vám pomůže i pohyb. Nemusíte se ihned strhat, stačí bohatě rychlá chůze nebo 15 minutové cvičení denně.

Při jídle nemluvte

Pořekadlo: když se jí, tak se nemluví, nevzniklo náhodou. Opodstatnění hledejme nejen ve společenské etiketě, ale i ve zdravotnictví. Jestliže člověk u jídla mluví, polyká zároveň i určité množství vzduchu, což může způsobit nafouklé břicho.

Probiotika

S nadýmáním pomohou i probiotika. Zařaďte do svého jídelníčku kefír a jiné mléčné výrobky, případně trávící enzymy v podobě potravinových doplňků.

PMS – předmenstruační syndrom

PMS představuje soubor příznaků před nástupem menstruace. Patří sem nejen otoky, bolesti, trávicí potíže, ale i nadýmání. Jestliže jsou vám tyto příznaky známy, pak se zaměřte na dostatečný příjem vápníku a hořčíku. Oba jmenované minerály pomáhají ulevit od příznaků PMS i nadýmání.

STOP zácpě

Trpí-li vaše tělo nedostatečným příjmem vlákniny, pak se dostaví zácpa, velké tvrdé a nafouklé břicho včetně problémů s trávením. Vlákninu najdete v potravinách, jako jsou: ovoce, zelenina, ovesné vločky, semínka a další.

Nesnášenlivost potravin

Může se stát, že trpíte nesnášenlivosti některých druhů potravin. Přerůstají-li vám problémy s nadýmáním přes hlavu, nechejte se otestovat na alergie.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Dítě potřebuje mámu celý život

Jednoho dne začnou tikat biologické hodiny a uvědomíme si, že chceme dítě, které dá našemu životu smysl. Ovšem jen málokterá nastávající maminka si předem uvědomí ten ohromný pocit zodpovědnosti. Snad…

Nespokojenost v práci - ilustrační fofo

Člověk mnohdy vydrží opravdu hodně a na některých by se dalo i dříví štípat. Ovšem vše má své meze. Člověk tiše trpí, protože se nechce hádat a dělat ještě větší…

Bolest v zádech - Ilustrační foto

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním potížím, jež přivádí řadu lidí do ordinace. Pravidelně je zakouší až pětadvacet procent lidí ve věku od třiceti do padesáti let. Lékaři však lamentují, protože…

Sportovní víkend pro celou rodinu

V dnešní uspěchané době je čas trávený s našimi milovanými docela vzácný. Přitom kvalitní rodinné zázemí a spokojená rodinka představuje životní základ. Jestliže ve svých nabitých programech objevíte chvilku volna,…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat