skip to Main Content

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Sedavý Způsob U Počítače

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní povinnosti. Daní za pohodlí je pak zvýšené riziko vážných onemocnění.

Lékařské studie prokazují škodlivost sedavého způsobu života s minimem dalšího pohybu, jež je spojován s nadváhou, osteoporózou a srdečně cévními chorobami. Jak sedavý způsob života ovlivňuje naše zdraví a jak se udržet dlouho v dobré fyzické kondici? Tomu se budeme právě dnes věnovat.

Směsice nezdravých faktorů

Mnohé výzkumy již opakovaně prokázaly spojitost mezi častým sezením a vyšším rizikem předčasného úmrtí, dokonce i po vyloučení dalších zdraví škodlivých faktorů, jako je kouření, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a nesprávné stravování. Zbystřit by měli především ti, kteří z pracovních důvodů tráví u PC většinu svého dne, ve volnu se pak povalují na pohovce a sledují TV. Pravidelné dlouhé sezení má na naše zdraví negativní dopady. Nadměrným sezením snižujeme hustotu kostní tkáně, zpomalujeme spalování tuků, negativně ovlivňujeme hladinu krevního cukru i cholesterolu, způsobujeme si tak zužování cév a zvyšujeme krevní tlak, čímž roste i riziko vzniku onemocnění srdce.

Srdeční onemocnění se stupňuje především s rostoucím věkem. Frekvence je nižší u žen a vyšší u mužů a lidí, v jejichž rodinné anamnéze se vyskytly onemocnění srdce a cév před padesátým rokem života. Valnou většinu rizikových faktorů sebou přináší i nezdravý životní styl, který je v moderní době až příliš častý. Mimo sedavého způsobu života tam patří také nedostatek pohybových aktivit, nadváha, špatná strava, kouření a dlouhodobý stres. Naučili jsme se, že srdce jakožto mohutný sval pracuje spolehlivě a neúnavně, avšak je potřeba mít stále na mysli, že i tento orgán se unaví a bývá častou příčinou předčasného úmrtí.

Zaměřte se na prevenci

Řadíme-li se k ohrožené skupině, ať už tím, že většinu dne sedíme nebo se v rodinné anamnéze vyskytly kardiovaskulární nemoci v poměrně brzkém věku, rozhodně bychom neměli zanedbat prevenci. Nezřídka lidé toto zvýšené riziko ignorují, a dokud nás neskřípnou žádné zdravotní trable, hřešíme na tyto fakta. Stačí se zaměřit nejen na pohyb, zdravější stravování, omezit kouření, ale využít i možnosti preventivní prohlídky v případě, že máme nějaké podezření.

Většina profesí dnes vyžaduje práci s počítačem, a když už musíme u něj sedět, naučme se pravidelnému protahování těla. Na telefonu se dá bez potíží nařídit frekvence co půl hodiny a zvonění nás upozorní, že je čas na malou rozcvičku. Stačí dvě až tři minutky, při které aktivujeme svaly těla. Mimo jiné si pořiďte balanční polštáře, zdravotní podsedáky a jiné pomůcky, které pomohou korigovat rovnováhu, zapojovat automaticky svaly těla a zlepšovat flexibilitu. Nechcete-li nebo nemůže chodit do posilovny alespoň 2 x týdně, začněte používat kolo nebo chodit pěšky. Výtečným nástrojem pro kontrolu pohybu je i krokoměr, který vám napoví více o vaší aktivitě či pasivitě. Stáhnout krokoměr umožňují i některé chytré telefony.

Vaše hodnocení:
5/5 - (2 hlasy)

Nejnovější příspěvky

Šunka Jamon

Sušená šunka jamón je zcela jistě jednou z nejoblíbenějších španělských pochutin. Jamón ale není jenom jeden, vaše chuťové pohárky můžete provést celou degustací, stejně jako u vína, které by k této lahůdce…

Jak originálně zabalit dárek

Dárky nedáváme pouze o Vánocích, ale i během roku. Ať už k narozeninám, výročí, svátku či jiným příležitostem nebo jen tak, pro radost. I ten nejpěknější dárek by nebyl tak úplně…

Sportovní víkend pro celou rodinu

V dnešní uspěchané době je čas trávený s našimi milovanými docela vzácný. Přitom kvalitní rodinné zázemí a spokojená rodinka představuje životní základ. Jestliže ve svých nabitých programech objevíte chvilku volna,…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat