skip to Main Content

Co je během těhotenství přípustné a co ne?

Těhotná žená

Každá žena v očekávání nám určitě dá zapravdu, že těhotenství je překrásné období, ačkoliv sebou přináší i nějaké to trápení. Ať už za to mohu nevolnosti, zvýšená citlivost a náladovost, nespavost či naopak zvýšená únava, nepohodlí a mnoho dalšího.

Narůstají nároky na tělesné funkce ženy i její psychiku. Nejedna těhotná maminka si klade různé otázky, zvlášť jde-li o první těhotenství. Společně se dnes podíváme na nejčastější otázky, které si nastávající maminky kladou.

Mohu se v těhotenství opalovat?

Ačkoliv si mnoho z nás nedokáže léto bez sluníčka představit, nadměrné slunění neprospívá nikomu. Během těhotenství je pobyt na sluníčku navíc spojen s dalšími možnými zdravotními riziky. Budoucí maminky by proto měly sluneční paprsky respektovat a zbytečně se jim nevystavovat. Samozřejmě, že není potřeba chodit kanálem, ale důležité je dbát na pitný režim, protože hrozí přehřátí a dehydratace. Jako další věc je, nosit zásadně pokrývku hlavy – klobouček, kšiltovku. Lépe je vyhnout se přímému polednímu slunci, které je v době kolem oběda nejsilnější.

Mohu sexovat?

Jestliže se nastávající maminka těší skvělému zdraví a těhotenství postupuje normálně a bez komplikací, nemusí mít obavy, že by sex miminku ublížil. Jestli může mít s partnerem sex je schopen posoudit také ošetřující gynekolog. Děložní stahy během orgasmu nevyvolávají předčený porod ani nebrání přísunu kyslíku miminku. Komplikované či rizikové těhotenství však může sex zcela vylučovat.

Mohu v těhotenství kouřit?

Názory na kouření během těhotenství se různí. Na straně jedné je zapuzováno, na straně druhé lékaři, gynekolog a porodníci tvrdí, že během těhotenství je kouření přípustné, pokud byla či je matka silná kuřačka. Pokud by s kouřením ihned sekla, mohlo by dojít k absenčním příznakům, což škodí nejen matce, ale i plodu. Ovšem doporučuje se kouření omezit na maximálně 2 cigarety za den. Cigaretový kouř obsahuje více než 4 tisíce chemických látek a přibližně 60 rakovinových sloučenin. Je-li to možné, doporučuje se spíš přejít na e-cigarety, které sice nejsou žádnou výhrou, ale stále představují menší zlo.

Mohu v těhotenství cvičit?

Úplně nejvíc ideální je, kdy nastávající maminka sportovala ještě před početím. Lepší fyzická kondice = lépe zvládnuté těhotenství. Ovšem cvičení se během těhotenství vřele doporučuje, pokud to zdravotní stav umožňuje. Existují i sportovní centra, kde se zaměřují přímo na cvičení pro těhotné. Rozhodně sem patří i pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.

Mohu užívat v těhotenství léky?

Tak ono nejsou léky, jako léky. S tímto určitě poradí lékař, pokud maminka užívá již před otěhotněním nějaké medikamenty. Samovolné užívání léků si vyžaduje nejvyšší možnou obezřetnost. Tak například Ibuprofen lze v prvním a druhém trimestru užívat pouze výjimečně a s velkou opatrností. Je nutné zvážit poměr mezi prospěšností a případným rizikem. Každý trimestr přináší změny, tudíž je dobré se o vhodnosti vždy poradit.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Meloun prospěšný zdraví - ilustrační foto

Léto přeje jednak krásně opálené pokožce, ale i pestré a zdravé stravě, plné čerstvého ovoce a zeleniny. K oblíbené letní zelenině patří i meloun, který dokáže osvěžit v horkých letních dnech. Pyšní…

Jaký účes je ten nejlepší?

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Řešíte každý den co si s vašimi vlasy počít? Chyba nemusí spočívat pouze v nesprávně zvolených kosmetických přípravcích a péči, ale rovněž v tom, že jste…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat