skip to Main Content

5 věcí, které nikdy neříkejte svému dítěti

Matka A Dítě -ilustrační Foto

Dospělý člověk nese veškerou zodpovědnost za to, jaká slova volí, když hovoří s malými dětmi. To platí nejvíce o rodičích. Naučené fráze, které dospělí mnohdy ani nevnímají, mohou změnit dítěti celý svět. Některé mohou zhoršit jeho morálku, pohled na svět, respekt apod. Ne vždy je úplně snadné najít vhodná slova, ale ani v tom nehledejte složitosti. Přinášíme vám 5 věcí/vět, které však svým dětem nikdy neříkejte.

Poslouchej vždy dospělé

Když dítě slyší, že má vždy poslouchat dospělé, pomyslí si, že všichni dospělí lidé jsou moudří a dobří. Musím tedy udělat to, co mi dospělý říká. Jde o docela nebezpečnou frázi, protože učí dítě důvěřovat všem dospělým lidem (i těm, kteří to s dětmi nemyslí dobře). Vhodnější je říci, že by mělo dítě poslouchat své rodiče. Jen tak se dítě naučí myslet kriticky a to, že přílišná důvěra k cizím lidem není zrovna to nejlepší.

Přestaň plakat

Když dítě slyší, jak mu rodič přikazuje, že má přestat plakat, myslí si, že projevovat emoce není správné. Tímto výrokem riskujete, že z něj vyroste tiché a bázlivé dítě, které v sobě potlačuje emoce, které dřív či později budou hledat cestu ven v období smutku a mohou přerůst v záchvat či agresi. Mnohem lepší je zeptat se dítěte, co jej trápí, proč pláče? Tímto rozvinete debatu a pomůžete dítěti s identifikací jeho emocí.

Nebuď lakomý

Když dítě slyší tento výrok, pomyslí si, že je vhodné dělit se úplně o vše, jinak není hodné a milované. Díky této frázi se může začít stávat submisivní. Nebude chránit své hodnoty ani majetek. Vhodnější je dítěti říci, zda by nebylo tak laskavé a nepůjčilo jinému dítěti svou hračku, kterou mu opět vrátí. Pokud se dítě dělit nechce, nepřemlouvejte jej. To neznačí nic o tom, že by z něj rostl sobec.

Podívej se, jak je ta holčička hodná

Když tohle dítě uslyší, pomyslí si, že je mnohem horší než ostatní. Ať už zlobivější či méně pěknější. Srovnávání je nejhorší způsob, jak se vyřádit na dětském sebevědomí. Bude si myslet, že tady bude vždy někdo lepší než je ono a nezaslouží si tedy lásku rodičů. Ideálně je říci, miluji tě, ty to také dokážeš a dát najevo, že ve schopnosti svého dítěte věříte. Věřím, že umíš být také tak hodná, Maruško. Pamatujte si, že vaše dítě je jedinečné a má své vlastní talenty.

Jsi příliš malý, abys to pochopil

Když tohle dítě uslyší, pomyslí si, že to stejně chce vědět a raději se zeptá někoho jiného. A odpověď se mu může dostat na zcela nevhodném místě. Správná odpověď by měla znít: momentálně nejsem připravený odpovědět ti na tvou otázku, dej mi prosím trochu času. Dítě neodmítnete a navíc jej učíte i trpělivosti, že vše má svůj čas. Neztratíte v očích dítěte důvěru ani autoritu.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Rychlý oběd - foto kuřecí maso a kuskus

Stává se, že máme času opravdu jen poskrovnu, ale rodinku nemůžeme nechat o hladu. Tudíž přemýšlíme, co rychle uvařit, nestát v kuchyni dvě hodiny u sporáku a ještě se blýsknout nějakou…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat