Kdo jsou digitální nomádi a co obnáší jejich život?

Nomádi - ilustrační foto

Chcete poznávat svět, cestovat a přitom i vydělávat? Nebo pouze cestovat, poznávat nové lidi, kulturu, kuchyni, utrácet a užívat si volna? V tom totiž existuje zásadní rozdíl. Cestuj po světě a pracuj odkudkoli – tak nějak zní heslo digitálních nomádů. Jejich rysem je mobilita a nemají své stabilní místo. To platí nejen o způsobu jejich života, ale i práci. Kdo jsou, co vše jejich život obnáší, jaké to sebou přináší výhody a nevýhody? Přesně o tom bude dnešní článek.

Digitální nomádi nepotřebují vlastnit psací stůl, poličky, šanony, spisy a mít vlastní kancelář. Pro svou práci odkudkoli využívají internet, mobilní telefony a systémy BlackBerry. Ačkoliv cestují po celém světě, pracují výkonně, efektivně, tvrdě a kdykoliv či kdekoliv to jen lze. Tito lidé přijali nové technologie a pohyb za svůj pracovní i životní styl. Napříč světem dnes již existují kavárny a restaurace, které umožňují připojení k internetu, a tak se nabízí možnost posedět nejen nad šálkem dobré kávy, ale rovněž se připojit k internetu a pracovat.

Lidé pracující odkudkoliv

Už jste poznali, že jde především o lidi, kteří pracují na dálku – odkudkoliv. Ale ne každý, kdo si na prodlouženou dovolenou sebou vezme notebook a vyřizuje pracovní emaily, telefonuje s klienty a prožívá pracovní stres je digitální nomád. Na rozdíl od něj se má takový člověk po dovolené kam vrátit – domů, do kanceláře, na jedno místo. Nomád se dá v podstatě přeložit jako „kočovník“, jde tedy o člověka, jenž nemá stálý domov. A to je první věc, kterou ne každý dokáže skousnout.

Nomádství není dovolená

Digitální nomád moderní doby se přesunuje z místa na místo, jak mu to vyhovuje a především tak, aby měl přístup k internetu a mohl pracovat. K životu nomádů patří sledovat i ceny v dané zemi, akční lety, případně jezdí i stopem. Vede nenákladný život, který nepřesahuje jeho výdělky – to je rovněž zásadní rozdíl mezi dovolenou a nomádstvím. Na dovolené se člověk příliš nedívá, kolik a za co utratil peněz. Na dovolené si chce zkrátka užít a dovolená většinou finančně přesahuje jeho měsíční výdělky.

Vybavení nomáda se vejde do batohu

Nomád nemá postel, skříň, televizní stěnu, televizi a designový nábytek jako z katalogu. Jeho domov se vleze do batohu, s kterým cestuje. Žijí a pracují na principu volnosti, pohyblivosti a technickém zázemí. Jste-li tedy člověk, který má v plánu se usadit, založit rodinu, žít partnerský život, zařizovat si bydlení, pak nomádství není nic pro vás. Jak už jsme psali, většina nomádů nemá své vlastní bydlení, dlouhodobé vztahy a utratí skutečně jen tolik, co si vydělají. Důležitým pravidlem je udržet si pozitivní či aspoň neutrální cash flow a mít navíc ještě i finanční rezervu (uvádí se 60 tisíc) pro případ nečekaných událostí.

Nezřídka si lidé nomádství zkusili, ale stejně rychle se vrátili k běžnému způsobu života a maximálně odcestují na 3 měsíce během zimy do teplých krajin, protože mohou pracovat odkudkoliv. Letět někde na 3 měsíce (prodloužené prázdniny) není totéž, jako být na cestách několik měsíců. Cestování, svoboda a výdělek – to zní bezesporu lákavě, ale přemýšlejte o tom, zda by takový život byl pro vás opravdu naplňující.

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*