skip to Main Content

Vše okolo menstruace – co je dobré vědět?

Vše Okolo Menstrulace

Pravidelná menstruace nás provází již od puberty, přesto se stále vynořují otázky, na které mnohdy neznáme odpovědi. Víte, proč je dobré vést si menstruační kalendář? Jakým způsobem lze posunout „své dny“? Je pohlavní styk v době menstruace vhodný? Na tyto otázky budeme právě dnes odpovídat.

Proč je vhodné vést si menstruační kalendář?

Jde o naprostou nezbytnost každé ženy. Záznamy vedené si o průběhu poslední menstruace slouží jako vodítko nejen nám samotným, ale i v případě lékařské prohlídky. Zapisovat by se měla nejen délka menstruace, ale i intenzita krvácení a jiné údaje, které se zpětně jen těžko vybavují. Díky tomuto kalendáři lze vypočítat i plodné a neplodné dny.

Jak oddálit/posunout menstruaci?

Menstruaci je možné oddálit za použití hormonální antikoncepce, ale i bez ní. Jestliže hormonální antikoncepci neužíváme, může nám gynekolog na požádání předepsat hormonální tabletky určené speciálně pro posunutí menstruace. Tyto tabletky nejsou volně prodejné, dostupné jsou pouze na lékařský předpis a musí se začít užívat pět až sedm dní před očekávanou menstruací. Přestaneme-li tabletky užívat, dostaví se menstruace do tří dnů.

Takto lze menstruace v závislosti na důvodu (dovolená apod.) posunovat i celé léto. Někdy se při tak dlouhém oddalování menstruace může objevit slabé krvácení nebo špinění, které se může vléci i měsíc, což asi není moc příjemné. V tomto případě je lepší dělat si pauzy na menstruaci a poté opět pokračovat v oddalování – správné načasování je tedy důležité. Většina lékařů doporučuje vynechávat maximálně 3 cykly, poté provést pauzu a nechat proběhnout menstruaci.

Vložky, tampony nebo kalíšky?

Toto téma je dosti ošemetné a každý bude tvrdit něco jiného. Na základě provedených výzkumů s mnoha pacientkami dospěli gynekologové k názoru, že používání vložek a tamponů je rovnocenné. Pokud se ovšem dodržují uváděné postupy, tj. nepřekračuje se doba používání tampónů. Další alternativou jsou moderní menstruační kalíšky. Jde o drobný pohárek vyrobený z lékařského silikonu. Používá se podobně jako tampon, ale krev nesaje, nýbrž sbírá. Většina žen si tento vynález pochvaluje, protože jednak šetří finanční náklady na hygienické potřeby, je zdravotně nezávadný, umožňuje konat veškeré aktivity, jako je sport, plavání. Kamkoliv jedete, vezete si pouze malý kalíšek nikoliv tašku vložek.

Pohlavní styk a menstruace?

Docela choulostivé téma. To záleží na obou partnerech, jak moc jim je tato představa blízká či odporná. Z čistě biologického hlediska a za dodržení hygienických podmínek není sex v době menstruace škodlivý. Žena je v tomto období náchylnější na infekce, proto se vyplatí hygienu nepodcenit. Nicméně mnoho párů provozují sex i během menstruace, mnohé ženy uvádějí, že právě v tomto období mají intenzivnější sexuální touhu díky navýšené citlivosti pohlavních orgánů. Sex během menstruace dokonce odstraňuje bolestivé křeče, kterými nejedna žena trpí.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat