skip to Main Content

Vše okolo menstruace – co je dobré vědět?

Vše Okolo Menstrulace

Pravidelná menstruace nás provází již od puberty, přesto se stále vynořují otázky, na které mnohdy neznáme odpovědi. Víte, proč je dobré vést si menstruační kalendář? Jakým způsobem lze posunout „své dny“? Je pohlavní styk v době menstruace vhodný? Na tyto otázky budeme právě dnes odpovídat.

Proč je vhodné vést si menstruační kalendář?

Jde o naprostou nezbytnost každé ženy. Záznamy vedené si o průběhu poslední menstruace slouží jako vodítko nejen nám samotným, ale i v případě lékařské prohlídky. Zapisovat by se měla nejen délka menstruace, ale i intenzita krvácení a jiné údaje, které se zpětně jen těžko vybavují. Díky tomuto kalendáři lze vypočítat i plodné a neplodné dny.

Jak oddálit/posunout menstruaci?

Menstruaci je možné oddálit za použití hormonální antikoncepce, ale i bez ní. Jestliže hormonální antikoncepci neužíváme, může nám gynekolog na požádání předepsat hormonální tabletky určené speciálně pro posunutí menstruace. Tyto tabletky nejsou volně prodejné, dostupné jsou pouze na lékařský předpis a musí se začít užívat pět až sedm dní před očekávanou menstruací. Přestaneme-li tabletky užívat, dostaví se menstruace do tří dnů.

Takto lze menstruace v závislosti na důvodu (dovolená apod.) posunovat i celé léto. Někdy se při tak dlouhém oddalování menstruace může objevit slabé krvácení nebo špinění, které se může vléci i měsíc, což asi není moc příjemné. V tomto případě je lepší dělat si pauzy na menstruaci a poté opět pokračovat v oddalování – správné načasování je tedy důležité. Většina lékařů doporučuje vynechávat maximálně 3 cykly, poté provést pauzu a nechat proběhnout menstruaci.

Vložky, tampony nebo kalíšky?

Toto téma je dosti ošemetné a každý bude tvrdit něco jiného. Na základě provedených výzkumů s mnoha pacientkami dospěli gynekologové k názoru, že používání vložek a tamponů je rovnocenné. Pokud se ovšem dodržují uváděné postupy, tj. nepřekračuje se doba používání tampónů. Další alternativou jsou moderní menstruační kalíšky. Jde o drobný pohárek vyrobený z lékařského silikonu. Používá se podobně jako tampon, ale krev nesaje, nýbrž sbírá. Většina žen si tento vynález pochvaluje, protože jednak šetří finanční náklady na hygienické potřeby, je zdravotně nezávadný, umožňuje konat veškeré aktivity, jako je sport, plavání. Kamkoliv jedete, vezete si pouze malý kalíšek nikoliv tašku vložek.

Pohlavní styk a menstruace?

Docela choulostivé téma. To záleží na obou partnerech, jak moc jim je tato představa blízká či odporná. Z čistě biologického hlediska a za dodržení hygienických podmínek není sex v době menstruace škodlivý. Žena je v tomto období náchylnější na infekce, proto se vyplatí hygienu nepodcenit. Nicméně mnoho párů provozují sex i během menstruace, mnohé ženy uvádějí, že právě v tomto období mají intenzivnější sexuální touhu díky navýšené citlivosti pohlavních orgánů. Sex během menstruace dokonce odstraňuje bolestivé křeče, kterými nejedna žena trpí.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Jedlá soda na bělení zubů - ilustrační foto

Jedlou sodu má v kuchyni patrně každá hospodyňka. Je všeobecně známo, že má všestranné využití nejen coby přísada do pečení a vaření. Využívá se rovněž jako čisticí prostředek a pomůcka…

Obarvené vlasy

Nejste se svou přirozenou barvou vlasů spokojená? Chcete zakrýt šediny? Nebo snad toužíte po změně? Bojíte se ale poškozených, suchých a lámavých vlasů, které dokážou chemické barvy způsobit? Právě kvůli…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat