Malé děti jsou zkrátka průzkumníci, jež se učí poznávat okolní svět dotykem a vkládáním věcí do pusinky. Jde o přirozenou zvídavost, která mnohdy naneštěstí způsobuje nehody i během několika málo sekund. Ať už je to rozkousnutá vánoční baňka, pozření čisticího prostředku, opaření, malý předmět uvíznutý v uchu a další. Přestože je pro většinu z nás bezpečí našich nejmenších prioritou, tu a tam doma zapomínáme na některá hrozící rizika.
Opatrnosti není nikdy dost a s trochou předvídavostí můžeme doma své děti ochránit a zároveň jim umožnit prozkoumávat svět, který mají k dispozici. I když neustále na malé děti dohlížíme, není v našich silách sledovat úplně každý jejich pohyb. Z tohoto důvodu musíme hledat cesty, jak je v domácím prostředí ochránit. Přinášíme vám několik tipů, jak zajistit bezpečnost svých dětí doma.
Nejrizikovější místa v domácnosti

Vybavení domácností vždy podléhá našim potřebám. Ovšem je-li členem domácnosti i dítko, musíme velkou pozornost věnovat tomu, aby se domov stal bezpečným místem. Domácnost by měla být přizpůsobená malým průzkumníkům tak, aby rodiče zvládli všechny činnosti i za přítomnosti nejmenších. Statistiky jasně dokazují, že drtivá většina úrazů dětí předškolního věku vzniká právě v „bezpečí domova“. Za nejrizikovější místa byly vyhlášeny: koupelna, kuchyně, dílna, garáž, zahrada a bazén.
Kompletní bezpečnost se posuzuje dle přehlednosti prostoru, rozvodu elektřiny, přítomností spotřebičů, použitého nábytku. Děti do osmi let by měli mít stálý dozor tak, aby na ně bylo dobře vidět, bylo je slyšet a znát jejich momentální činnost. Znamená to odstranění nadbytečných dveří a naopak pořízení dveří do míst, kde by dítě přístup mít nemělo – půda, sklep, dílna apod.
Zajistěte okna a dveře

Často jsou velkým problémem nezajištěná okna a dveře. Opatřete na ně pojistky proti otevření a dveře pojistěte pro jistotu zarážkami. Na skleněné dveře pořiďte ochrannou vrstvu (lepenou bezpečností folii). Je-li sklo čiré, nalepte na něj obrázky, aby se dítě nezranilo tím, že do nich naběhne. Vyvarujte se ponechávání klíčů v zámku u vchodových dveří, dítě se může zabouchnout a zamknout, bohužel odemknout už nemusí umět a vy se k němu nedostanete.
Pozor na schodiště

Dalším nebezpečím mohou být schody, zvlášť ty strmé. Schodiště by mělo být opatřeno protiskluzovou úpravou, zábradlím a mělo by být vhodně osvětlené. Pozor však na zábradlí z tyček, které mají mezery – dítě do nich může prostrčit hlavičku. Přístup ke schodům zabezpečte vrátky. Dítě tam samotné nemá co dělat.
Popáleniny z kuchyně

Kuchyně je prostor, kde tráví rodina hodně času. Zajistěte všechny zásuvky i spotřebiče, především pak varnou konev. Sporák lze chránit ohrádkou z nerezu v přední části varné plochy. Při pořizování nové trouby se ujistěte, že nepostrádá dětskou pojistku, jež zabrání otevření dvířkům během pečení. Nebezpečí představuje dokonce i odpadkový koš, jestliže vyhazujete zbytky čisticích prostředků nebo rozbitý talíř. Děti jsou skutečně vynalézavé a hlavně nepředvídatelné, úkolem rodiče je ochránit je.
0 komentářů k zobrazení