Jak se přimět cvičit a hlavně vydržet

Jak se odhodlat cvičit

Patrně to známe všichni. Celý den si říkáme, že si dnes zacvičíme, ale nakonec máme spoustu jiné práce a povinností. To, co považujeme za lenost, je popravdě soubor faktorů, jež ovlivňují naše jednání. Cvičení je zkrátka něco, co vyžaduje AKCI. Je nutné vydat „nějakou“ energii, aby k němu vůbec došlo. K tomu všemu musíme ještě přidat aktivní složku – vůli. Jako další přichází na řadu motivace. Jedná se o systém hodnot a priorit každého z nás. Všechny tyto aspekty chování lze ovlivnit tím, že si připravíme pro cvičení ideální podmínky a vytvoříme plán.

Plán a motivace

Jedno staré pořekadlo praví: připravenému štěstí přeje. Tudíž je vhodné se předem připravit a cvičení se nejen naplánovat, ale také se motivovat. Motivace je něco, co nás žene vpřed. Motivace může být jakákoliv, protože každý jsme jiný typ člověka. Někdo si může představit ideální tělo na pláži, někdo jak perfektně vypadá v nových riflích, jak bez potíží zdolává turistické trasy, jak si potom dopřává nějaký dobrý fitness koláč apod. Namotivujte se nejen ve své hlavě, ale mějte to i před očima. Připněte si na nástěnku vašeho sportovního favorita, pěkný kousek oblečení, který toužíte mít, exotickou dovolenou a plavky, případně onen dezert, který si po cvičení můžete bez výčitek dopřát.

Vhodné cvičení

Přimět se cvičit pomůže i sportovní aktivita, která vás baví. Jestliže máte odpor k zvedání činek, pak se jen stěží přinutíte. Každý člověk by měl cvičit to, co ho opravdu baví a udělat si tak ze cvičení zábavu. Někoho bude bavit jóga, jiného běh, dalšího tanec, skákání na trampolíně, plavání. Dnes je opravdu z čeho vybírat. Chcete-li cvičit doma, pak i vy máte možnost vybrat si z nepřeberného množství videí, které najdete na youtube.

Odměňte se

Po každém cvičení se odměňte. Zkrátka si udělejte něčím radost. Alespoň ze začátku, než si ze cvičení uděláte životní styl a do sportovního oděvu se obléknete už automaticky a bude vám divné, že necvičíte. Tento proces návyku trvá tak dva měsíce. Odměnit se můžete něčím, co si jinak odpíráte. Nové legíny, voňavý parfém, kytička, nová šála, dekorace do bytu – zkrátka po čem vaše srdce touží (když vynecháme auto se znakem koníčka). Zase se držme při zemi. Ale je potřeba si uvědomit, že každému člověku, kterého máme rádi, dopřejeme tu a tam dárek. Cožpak my si jej nezasloužíme?

Najděte si parťáka

Do cvičení se lépe člověku vrhá, když si najde nějakého parťáka (může jich být i více). Ať už jde o muže nebo ženy. Jestliže nikoho takového, kdo by šel s námi cvičit, neznáme, není to konec. Ze začátku může jít člověk sám a během cvičební lekce se seznámit, pak už jen stačí domluvit se na dalších lekcích. A kdo ví, třeba se z toho vyklube i bezva přátelství.

Yoga Workout:

Hodnocení článku

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*