Často opakované záněty močových cest, jak čelit tomuto onemocnění?

Nemocný močový měchýř

Zánět močových cest je velmi nepříjemné onemocnění, jež nejčastěji způsobuje bakterie Escherichia coli, která se v lidském těle vyskytuje běžně. Nacházejí se v lidském střevě, ale v jiných orgánech vyvolávají neplechu. U žen a dívek je to právě velmi často zánět močových cest, protože má bakterie ze střev k močové trubici jen krátkou cestu.

Jakmile pronikne do močové trubice, vyvolá infekci a postupuje dále až do močového měchýře. K rozvoji zánětu přispívá i celkové oslabení imunity. Propuknutí zánětu močových cest se dá léčit, ale je potřeba svěřit se do péče lékaře.

Nemoc nepřecházejte!

Jestliže není zánět močových cest v chronické fázi, má většina lidí snahu pomáhat si při léčbě svépomocí bylinkovými a urologickými čaji. Přestože tato domácí léčba neškodí, dokonce pomůže utlumit nepříjemné pálení, řezání při močení, s nemocí si úplně neporadí. Část bakterií se sice vyplaví, ale mnoho jich v močovém ústrojí přežije a zaútočí znovu, jakmile bude naše tělo oslabeno. Například při běžném nachlazení, kdy je pak chřipka doprovázená ještě i opakovaným zánětem močových cest. Zánět se poté změní na chronický problém, který je zdlouhavé a obtížné léčit. Statistiky jasně hovoří, že s tímto onemocněním bojuje aspoň 6x do roka každá pátá žena.

Jak léčit zánět močových cest?

Vhodnou léčbu vždy stanoví lékař na základě vyšetření moči, podle čehož pozná, zda jde o bakteriální nákazu a jakého rozsahu. Občas bývá proveden i stěr močové trubice, aby se vyloučilo další onemocnění, jež se projevuje podobně jako chlamydie. K léčbě se většinou využívá antibiotik, případně chemoterapeutik, po dobu 1 týdne, kdy je pro kontrolu opět provedeno vyšetření moči. Nezřídka je lékaři doporučováno i nasazení volně prodejných podpůrných prostředků. Jestliže na záněty trpíte opakovaně, jsou výtečné tobolky s brusinkovým extraktem, jako prevence. Látky obsažené v brusinkách zabraňují ulpění bakterií na stěnách močové trubice.

Jak předcházet častým zánětům

Mimo brusinkových tobolek existují i další dary přírody – přírodní antibiotika v podobě bylinek. Samo o sobě pití urologického čaje v době nemoci spíš pomáhá ulevit od bolesti při močení, ale daný problém to neřeší. Popíjení čajů patří spíš k preventivnímu opatření, stejně tak i důkladná hygiena. Vhodné je zaměřit se na používání mýdel určených k intimní hygieně a sezení ve vaně vyměnit za sprchování (i když občasná koupel v bylinkách a posezení v teplé vodě není od věci). Rovněž se doporučuje používat kondom při pohlavním styku a poté se vymočit a osprchovat. Někdy i divoké sexuální hrátky mohou zánět vyvolávat. K dalším preventivním opatřením patří dodržování pitného režimu – bylinkové, zelené, ovocné neslazené čaje, voda. Omezte limonády, alkohol, kávu – v době nemoci nepřípustné. Zapracujte na zvýšení imunity.

Hodnocení článku

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*