skip to Main Content

Časté vaginální mykózy a jak s nimi účinně bojovat?

Návštěva Na Gynekologii

Jedná se o velmi choulostivé téma, ovšem také o noční můru mnoha žen. Statistiky prozrazují, že minimálně 75 % žen si alespoň jednou za život prošlo tímto onemocněním. Větší polovina žen prožívá tohle trápení opakovaně, u mnohých se již jedná o chronické onemocnění. Jak se vaginální mykóza projevuje a jak se dá léčit?

Projevy vaginální mykózy

Původcem tohoto onemocnění je nejčastěji kvasinka pod názvem Candida albicans. Ta je většinou samo o sobě neškodná, jestliže se ovšem mikroflóra v pochvě naruší a dojde k nerovnováze, bakterie se přemnoží a problém na sebe nenechá dlouho čekat. K nejčastějším projevům vaginální mykózy patří pálení při močení, svědění, otok, výtok a bolesti během pohlavního styku. Zaznamenat mohou ženy i tlak či bolest v podbřišku.

Kdy vzniká vaginální mykóza

Ačkoliv se často traduje, že jde o problém spojený s létem, mokrými plavky či vodou v bazénu, kdy je mnohem obtížnější dodržovat zásady hygieny, zdaleka nejde o nejčastější příčinu. Problém může nastat také v důsledku užívání ATB, v těhotenství, při cukrovce, oslabené imunitě, stresu či nevhodném stravování nebo při změně sexuálního partnera. V souvislosti s hygienou může být spouštěčem používání některých sprchových gelů a mýdel nebo deodorantů na intimní partie.

Co dělat, když se objeví příznaky?

Jestliže má žena výše uvedené příznaky, je na místě návštěva gynekologa, který potvrdí či vyvrátí diagnózu a předepíše vhodné léky. Většinou provede stěr, aby zjistil, která bakterie tuto neplechu páchá. Léčba trvá v závislosti na přemnožení kvasinek a intenzitě problému od tří dnů do deseti dnů. Spočívá v zavádění speciálních tablet (čípků) dovnitř vagíny, mastičky, která jednak likviduje kvasinky, ale zabraňuje svědění a jiným nepříjemným projevům. Někdy lékař podá pouze 1 tabletu, která se spolkne a problém zmizí do několika hodin. Ovšem vhodnou léčbu stanoví vždy lékař.

Prevence

Je lépe nechodit problému napřed, proto je na místě prevence v podobě kvalitního spodního prádla, nenosit těsné prádlo a oblečení, které je neprodyšné, během léta měnit plavky, když jsou mokré/vlhké, použití speciálních mýdel, hygiena před a po pohlavním styku, doplnit stravu o probiotika, obzvlášť po užití ATB, vyvarovat se stresu, zapracovat na posílení imunity. Paseku mohou způsobit i některé lubrikační gely, proto je dobré vybírat takové, jež obsahují dezinfekční přísadu.

Zvýšení imunity

Problém nastává hlavně v okamžiku, kdy se mykóza vrací i přes různá preventivní opatření: vhodné spodní prádlo, stálý sexuální partner, správná životospráva, užívání speciálních mýdel pro intimní hygienu apod. V takovém případě je potřeba zapracovat na zvýšení imunity a zde se osvědčil například enzymový lék Wobenzym. Ale možností jak zapracovat na posílení imunity existuje samozřejmě více.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat