skip to Main Content

4 způsoby, jak své chlupaté mazlíčky chránit před otravnými klíšťaty

Chránit Před Otravnými Klíšťaty

Jaro už je v plném proudu, a tak je na čase se zamyslet nad tím, jak svého mazlíka ochránit nejen proti blechám, ale také klíšťatům. Klíšťata mohou přenášet různé nemoci, které mohou chlupáčkům značně zkomplikovat život. Nečekejte, až v jeho kožíšku najdete prvního nezvaného hosta, zaměřte se na prevenci.

Účinní bojovníci proti klíšťatům

Většina přípravků bojuje jak proti klíšťatům, tak proti blechám a některé dokonce i proti létajícímu hmyzu. Při výběru vhodného přípravku se zajímejte o to, zda není obsažená účinná látka toxická pro ostatní zvířata, která by s ní mohla přijít do styku. Příklad:

  • peprmint – pokud sdílíte domácnost společně se psem i kočkou, nekupujte psovi přípravek obsahující peprmint.
  • Fipronil – jestliže místnost vystříkáte přípravkem obsahující fipronil, nepouštějte do ní několik hodin domácího králíčka.

Při výběru se tedy vždy poraďte s odborníkem, který vám pomůže zvolit nejlepší variantu.

1. Obojky

Obojky se pyšní dlouhou účinností (klidně i 8 měsíců). Nástup ochrany je přitom velice rychlý, zhruba do 48 hodin. Obojek musí být na krku nasazen dostatečně těsně, aby se účinná látka mohla vstřebat do kůže. Mezi obojkem a kůží by měl být prostor zhruba na dva prsty. Obojky mají bezpečnostní přezku, která se v případě nutnosti povolí, aby se zvíře neuškrtilo. U citlivých lidí může obojek vyvolat nežádoucí reakce a někomu může vadit specifický zápach.

2. Pipety

Pipety neboli spot-on se snadno nanáší, jsou finančně dostupné a po vstřebání do kůže s nimi již okolí nepřichází do styku. Jejich nevýhodou je však kratší doba účinnosti (kolem 1 měsíce), která se snižuje koupáním.

3. Spreje

Jejich předností je snadná aplikace jak na zvíře, tak do okolního prostředí (například do pelechu nebo boudy). Nevýhodou je však krátká doba účinnosti, jen 7 dní, která se navíc snižuje koupáním.

4. Tablety

Většinou jsou k dostání jen na předpis. Předepisují se na základě hmotnosti zvířete. Většinou mají formu pamlsku, kterou pejsci bez problémů slupnou jako malinu. Účinnost je v rozmezí jeden až tři měsíce.

Nemoci, za které může klíště

Klíšťata se do kožíšků vašich miláčků dostanou nejčastěji na procházce v přírodě, ale není vyloučeno, že si je váš pes nebo kočka přinesou i z města. Pokud doma máte zahradu, je lepší ji pravidelně sekat, protože ve vysoké trávě je riziko klíšťat vyšší.

Zásadní roli při přenosu infekce z klíštěte na zvíře hraje mimo jiné i doba přisátí. Proto pamatujte, že ihned po příchodu domů byste zvířeti měli prohledat srst a klíště správně odstranit. Jaké nemoci může klíště přenášet?

  • Lymeská borelióza – boreliózu způsobují stejní původci onemocnění jako u lidí. Bakterie napadají především klouby zvířete, ale mohou vyvolat také postižení srdce, kůže a nervů. Nemoc se projevuje kulháním, apatií a nechutenstvím.
  • Babesióza – onemocnění způsobuje prvok rodu Babesia. Nemoc se projevuje bledou sliznicí, nechutenstvím, tmavou močí, horečkou nad 40 °C, slabostí, anémií nebo nateklými mízními uzlinami.
  • Anaplasmóza – projevuje se horečkami s nechutenstvím, apatií, skleslostí, průjmem a zvracením.
  • Klíšťová encefalitida – u psů je poměrně vzácná a příznaky jsou podobné jako u lidí.

Jak vytáhnout a zlikvidovat klíště

Klíště je nejlepší vytáhnout pinzetou nebo speciálními kleštičkami. Pokud jej vytahujete holýma rukama, nezapomeňte si je poté důkladně umýt.

Klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením jej pomalu vyviklejte. Po vyjmutí ranku ihned vydezinfikujte. Klíště nikdy nerozmačkávejte v prstech. Nejlépe se jej zbavíte utopením ve vodě nebo spálením.

Pamatujte, že prevence je základ a vhodný přípravek svému miláčkovi vyberte již dnes.

Vaše hodnocení:
5/5 - (3 hlasy)

Nejnovější příspěvky

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Relaxace a odpočinek v soukromí

Zapomeňte na únavu všedních dní a vydejte s námi se do wellness Infinit Na zámku, kde si můžete vychutnat relaxaci v soukromí a mít saunu, whirlpool či masáže jen sami pro sebe.…

Může vás zajímat

Partnerská krize

Žijete se svým partnerem již několik let a domníváte se, že ho naprosto skvěle znáte a nic tedy nebrání v cestě, přivést do vašeho takřka idylického stavu potomka? Po narození…

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje množství látek, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Samozřejmě na mysli máme jen kvalitní hořkou čokoládu. Dopřát si ji můžete i při hubnutí. Vyrábí se z kakaových zrn, která…

Seznámení po internetu - foto

Je pravda, že internetová síť nám dává dosud netušené možnosti. Ještě v minulé generaci bylo zcela normální nosit psaní na poštu, faxovat nebo používat pevnou telefonní linku. Dnes už jsou standardem…

Návštěva u zubaře

Každý člověk by si přál mít hezké zuby do vysokého věku. Správná ústní hygiena spolyká mnoho času, proto na ní mnozí hřeší. Nesprávné a nepravidelné čištění zubů vede nejen k vzniku…

Diskuze

Back To Top
Vyhledat