skip to Main Content

Zájmové kroužky pro děti a kritéria pro výběr

Kroužky Pro Děti

Mít nějaké hobby je velmi důležité, jelikož nám to dává pocit úspěchu, spokojenosti a podpoří pozitivní emoce. Zájmové kroužky mívají děti i dospělí. Zvlášť u dětí jsou pak volnočasové aktivity nedílnou součástí jejich zdravého vývoje. Zájmové kroužky pomáhají v socializaci, rozvíjí dovednosti i talent. V neposlední řadě poskytují rodičům mít alespoň občas trochu času sami pro sebe. Zároveň si však kvůli nim musí nejeden rodič sáhnout hluboko do kapsy, mnohdy nejde zrovna o levnou záležitost.

Hlavně nic neuspěchat

Výběr vhodného zájmové kroužku pro dítě závisí na několika faktorech. Ještě předtím, než zapíšete dítě do nějakého kroužku, je potřeba si položit pár zásadních otázek. Nezřídka se stává, že rodiče zapíši, svou ratolest na kroužek, který ho pak nebaví či dítě příliš zatěžuje. To se stává především u prvňáčků, kteří se poprvé aktivně zapojují do vzdělávacího systému. A tak je vhodné uvážit pečlivě počet i druh volnočasové aktivity i fakt, zda by nebylo lépe s kroužky ještě posečkat. Výběr kroužku se odvíjí jednak podle toho, na co má dítko přirozeně vlohy, a také od toho, kam ho rodina chce směrovat.

Jde-li o rodinu sportovních fanoušků, je docela logické, že volba padne na kroužek zaměřený sportovně. Naopak chcete-li v dítěti rozvíjet cit pro hudbu, poohlédněte se po uměleckých školách, kde takové kroužky pořádají. Na prvním stupni ZŠ buďte však nanejvýš opatrní, co se týká zápisu na lekce cizích jazyků. Mohlo by toho na dítě být až příliš. Dalším bodem, který je nutno promyslet, je dostupnost a možnost z vaší strany dítě pravidelně na kroužek dovážet. Nemělo by moc význam zapisovat dítě, kde se poté dostaví jednou za dva či tři týdny.

Cena kroužku

Cena některých zájmových kroužků je noční můrou nejednoho rodiče a nutno poznamenat, že právem. Ceny se mohou pohybovat od pár stovek korun až po několik tisíc za pololetí. Ovšem nebylo by dobré je z plánu dětí vyloučit pouze kvůli cenám. Nedali byste tak dítěti možnost poznat nové přátelé, učit se samostatnosti a rozvíjet talenty. Na stranu druhou se jedná o jeden z mnoha výdajů, se kterými se v případě výchovy dětí musí počítat. Pro tyto případy je vhodné mít vždy v záloze rezervu, aby počátek školního roku či nové pololetí, kdy se kroužky hradí, nepřinesl průvan do peněženky.

Důležité je si uvědomit, že platba daného kroužku není jediný náklad, který tato aktivita přináší. Počítat musíte i s dalšími výdaji, jako je sportovní oblečení, sportovní náčiní, vhodná obuv, hudební nástroj, barvičky, učebnice v případě jazykového kroužku, psací potřeby a další, podle volby hobby. Je těžké odhadnout, kolik by si rodiče měli dát bokem pro tyto případy peněz, protože je to individuální, ale minimálně pět tisíc korun by to být mělo.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat