skip to Main Content

Proč používat dentální nitě a mezizubní kartáčky?

Žena Si čistí Zuby Dentální Nití

Zubní nitě a mezizubní kartáčky nejsou žádnou novinkou v dentální hygieně, přesto na ně spousta lidí hřeší a nepoužívá ani jedno – ani druhé. Přitom archeologové zjistili, že čištění mezizubních prostor praktikovali už pralidé.

Dle rýh na zubech se poznalo, že mezizubní prostory neopomíjeli lidé už v prehistorii. V moderní době popsal zubní nit poprvé zubní lékař Levi Spear Parmly v roce 1815. Jak jste s čištěním zubů a používáním zubních nití a mezizubních kartáčků vy?

Dva parťáci – dentální nitě a mezizubní kartáčky

Zubní nit i mezizubní kartáček slouží k čištění mezizubních prostor. Ačkoliv obě pomůcky slouží stejnému účelu, navzájem se doplňují. Je to především proto, že nit odstraňuje pouze usazené zbytečky jídel, zatímco kartáček si poradí i se zubním plakem ve vzniklém prostoru. Velkou roli hraje i to, že každý člověk má jinak velkou mezírku mezi zuby. Z tohoto důvodů jsou mezizubní kartáčky různé tloušťky, tvaru i materiálu.

Jak vybrat správně?

Dentálních nití existuje nespočet a nelze přesně říci, které jsou úplně ty nejlepší. Velkou roli hraje hlavně zručnost. Voskované nitě jsou vhodnější pro začátečníky, lépe se s nimi zachází, protože mají optimální klouzavost. Nevoskované dentální nitě mají zase lepší stírací schopnost. Existují i nitě s příchutěmi (mentol), fluoridové apod. Některé nitě jsou umístěny do krabičky a při každém čištění si člověk odtrhne přibližně 30 centimetrů.

Ovšem jsou i nitě, které jsou umístěny na plastovém napínáku, a na druhém konci je špičaté párátko. Nevíte-li si rady, pak se poraďte se svým zubním lékařem, jinak je to spíš metodou pokus-omyl, než přijdete na to, které vám vyhovují nejlépe. Stejné je to s mezizubními kartáčky. Někdy se v balení prodává pouze jeden typ, jindy několik šířek, protože mezi jednotlivými zuby mohou být menší a větší mezírky. Je proto dobré poznat své zuby a vědět, které nitě a mezizubní kartáčky jsou vhodné právě pro vás.

Proč tyto pomocníky používat?

Zubním kartáčkem není možné dostat se do všech prostor. I mezizubní prostory je nutné čistit, aby tam nezahnívaly kousky jídel, nehromadil se plak a netvořil zubní kámen. Tyto místečka jsou často napadány zubním kazem a dochází k onemocnění dásní, proto je nutné při čištění zubů myslet i na mezizubní prostory. Bylo dokázáno, že pravidelným čištěním mezizubních prostor dochází u pacientů k zlepšení stavu začínající paradontózy – koní zuby (odhalování krčků) a klesá jejich citlivost. To určitě stojí za to, aby člověk věnoval čištění zubů o minutku déle, než pak trpěl v zubařském křesle nebo dokonce přišel o chrup.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat