skip to Main Content

Alergie na alkohol – jak jí poznat?

Alergie Na Alkohol -ilustrační Foto

Večer si dáte několik skleniček s přáteli a ráno ne a ne vylézt z postele? Rozhodně nemusí jít o pouhou kocovinu, ale i alergii. Ovšem to poznáte už podle dalších doprovodných příznaků.

Nezřídka se stává, že po vypití alkoholu má člověk nateklé a červené tváře, fleky. Někdo po vypití skleničky, dvou a jiný už jen po ochutnání. Jde o příznaky alergie na alkohol. Tvář, krk i hrudník jsou červené a na dotyk teplé. Je to proto, že tělo některých lidí nedokáže rozložit alkohol. Povede se mu jej rozložit na acetaldehyd, ale chybí enzym ALDH2, který zpracovává toxický acetaldehyd na neškodné látky, jež jsou vyplavené ze systému. Tato reakce může způsobit červené fleky, vyrážku i pocit závratí a točení hlavy.

I po trošce alkoholu jste KO?

Patrně každý už někdy zažil, že si zpříjemnil večer alkoholem, a přestože to nijak nepřehnal, ráno bylo velmi nepříjemné, podobné kocovině. Přidruží-li se k tomu červené fleky, vyrážka, svědící pokožka či otoky, pak jde bezpochyby o alergii na alkohol. V posledních letech jde o poměrně častou reakci.

Dle sov lékařů není alergie na alkohol až tak výjimečná a trpí jí mnoho lidí. Bohužel tomu nevěnují moc pozornosti, někdy mohou být příznaky velmi slabé, takže člověk fleky připíše něčemu jinému, stejně tak vyrážku. Pokud se vám to stává však pokaždé, když si „dáte do nosu“, stojí to za zamyšlení.

Alergie na alkohol

Tělo při tomto druhu alergie totiž špatně reaguje na pelyněk či pšeničné bílkoviny, které mnohé druhy alkoholických nápojů obsahují. Ovšem může se rovněž jednat o enzymový defekt – tedy histaminovou intoleranci. Histamin se nachází například v červeném vínu a střeva nejsou schopná jej dostatečně rozložit. Poté, co se dostane do organismu, může zapříčinit velké potíže. Otok hrdla, zčervenání a ztížené dýchaní, může přetrvávat i několik dní.

Po konzumaci i malého množství alkoholu vám může být špatně i tehdy, máte-li nedostatek rozkládajících enzymů v játrech. Jestliže vám po konzumaci alkoholu byť by malého množství, nebývá dobře, případně objeví-li se zmiňované příznaky, vyhledejte lékaře a konzultujte to s ním a samozřejmě se alkoholu vyhněte velkým obloukem.

Vaše hodnocení:
5/5 - (21 hlasů)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Zdravé batáty i při hubnutí - ilustrační foto

Rádi byste si pochutnali na něčem zajímavém, co jste ještě neměli? Pak vyzkoušejte batáty – sladké brambory. S těmi klasickými je pojí však jen název brambory. Jde o vůbec nejstarší druh…

Žehlení vlasů - perfektní účesy - ilustrační foto

Žehlička na vlasy je moderním pomocníkem každé ženy. Ať už máte vlasy kudrnaté, lehce vlnité nebo rovné, žehlička vám zajistí perfektní účes, dodá vlasům lesk a hebkost. Je však potřeba…

Diskuze

1 komentář k zobrazení

  1. Já byla na chatě a tam byla víkendová pařba. Celej víkend se jen chlastalo. V pondělí jsem měla modré fleky na nohou. Vypadalo to jako velké modřiny, ale bez bolestí. Valila jsem na pohotovost a tam po nějakých testech (krev, moč) mi řekli, že to se ozývají játra. Dostala jsem na to nějaké prášky a do tří dní to zmizelo. První mne ale podezřívali, zda jsem se jen někde napraná nerozbila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat