skip to Main Content

Jaké jsou příznaky koronaviru a co dělat při podezření na nákazu?

Příznaky Koronaviru

Hlavní příznaky nákazy koronavirem

Jaké jsou hlavní příznaky nákazy koronavirem a co dělat v situaci, kdy začnete podobné obtíže pozorovat? Konkrétně jde o několik symptomů, které se objevují u většiny pacientů a představují důvod, proč může praktický lékař rozhodnout o provedení testu.

Horečka přes 38 ˚C

Mezi základním příznakem, kterým podle aktuálně dostupných údajů, trpí až 90 % nakažených, je vysoká horečka nad 38 ˚C. Právě proto jsou na letištích a jiných místech používány teploměry pro kontrolu.

Zároveň je však potřeba poznamenat, že horečka je obecným obranným mechanismem lidského těla, takže může mít mnoho jiných příčin.

Potíže s dýcháním

Nákaza novým koronavirem se velmi často projeví ve formě zápalu plic. To má za následek problémy s dýcháním, škrábání v krku a podobně. Při jakémkoliv větším zhoršení a zvýšeními potížemi s dýcháním rozhodně kontaktujte lékaře.

Suchý kašel

Vzhledem k tomu, že onemocnění postihuje dýchací cesty, je častým příznakem nepříjemný a dráždivý suchý kašel. Jde o nepříjemný problém, kdy se při urputném kašli dráždí sliznice krku.

Bolesti svalů a kloubů

Tento často doprovodný příznak je typický i pro běžnou chřipku. Celková malátnost, bolestivost svalů a kloubů ukazuje na to, že něco není v pořádku a tělo se brání zánětlivou reakcí. V kombinaci s některým z výše uvedených příznaků může jít opět o další důvod, proč provést test na koronavirus.

Příznaky mohou být proměnlivé

Značnou komplikací je fakt, že příznaky jsou velmi proměnlivé. Záleží na konkrétní reakci imunitního systému a nemoc může proběhnout i bez jakýchkoliv výraznějších příznaků. Stejně tak je zatím poměrně nejasné, proč má u některých lidí onemocnění horší průběh než u jiných.

Co dělat při podezření na nákazu koronavirem?

Pokud máte důvodné podezření, že příznaky ukazují na nový koronavirus, kontaktujte svého praktického lékaře. Ten vám sdělí další postup, případně rovnou vystaví žádanku k provedení testu. V takovém případě vyhledejte vhodné odběrové místo. V situaci, kdy příznaky nemáte, je testování v zásadě zbytečné. Naopak v okamžiku, kdy je příznaků více (konkrétně máte současně horečku a suchý kašel) volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí.

Dále pokračujte v samoléčbě doma i v situaci, kdy bude výsledek testu pozitivní. V případě zhoršování příznaků neváhejte a kontaktujte opět lékaře. Vzhledem k rozšíření počtu testovacích laboratoří je velká šance, že přeci jenom budete otestováni. Zároveň však buďte trpěliví a pamatujte na to, že linky jsou aktuálně přetížené.

Informace a zpravodajství o koronaviru zde

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Avokádové pomazánky nejen k snídani - ilustrační foto

Avokádo je ovoce nevýrazné chuti s ořecho-máslovou chutí a koktejlem vitamínů, minerálů, zdravých tuků, kyselinou olejovou, palmovou a linolovou. Má mnoho pozitivních účinků na zdraví a své místo si našlo jednak…

Zdravé vafle s ovocem - ilustrační foto

Vafle jsou v poslední době oblíbené, pro jejich výtečnou chuť a snadnou přípravu. Konzumovat se dají na sladký, ale i slaný způsob. Dnes jsme si připravili sladké recepty, které potěší…

Sirup na kašel

Lidský organismus je dnes a denně vystaven mnoha útokům různých vetřelců, jako jsou viry, baktérie, paraziti a plísně. Primárním úkolem imunitního systému je rozeznat včas nebezpečí a reagovat. Základem všeho…

Výživa a regenerace nehtů - ilustrační foto

Nehty představují tvrdé zakončení našich prstů. Ve skutečnosti nás nebolí, ani je jinak necítíme, protože jsou dávno mrtvé. To však neznamená, že nepotřebují speciální péči. Podobně jako vlasy, tak ani…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat