skip to Main Content

Jaké jsou příznaky koronaviru a co dělat při podezření na nákazu?

Příznaky Koronaviru

Hlavní příznaky nákazy koronavirem

Jaké jsou hlavní příznaky nákazy koronavirem a co dělat v situaci, kdy začnete podobné obtíže pozorovat? Konkrétně jde o několik symptomů, které se objevují u většiny pacientů a představují důvod, proč může praktický lékař rozhodnout o provedení testu.

Horečka přes 38 ˚C

Mezi základním příznakem, kterým podle aktuálně dostupných údajů, trpí až 90 % nakažených, je vysoká horečka nad 38 ˚C. Právě proto jsou na letištích a jiných místech používány teploměry pro kontrolu.

Zároveň je však potřeba poznamenat, že horečka je obecným obranným mechanismem lidského těla, takže může mít mnoho jiných příčin.

Potíže s dýcháním

Nákaza novým koronavirem se velmi často projeví ve formě zápalu plic. To má za následek problémy s dýcháním, škrábání v krku a podobně. Při jakémkoliv větším zhoršení a zvýšeními potížemi s dýcháním rozhodně kontaktujte lékaře.

Suchý kašel

Vzhledem k tomu, že onemocnění postihuje dýchací cesty, je častým příznakem nepříjemný a dráždivý suchý kašel. Jde o nepříjemný problém, kdy se při urputném kašli dráždí sliznice krku.

Bolesti svalů a kloubů

Tento často doprovodný příznak je typický i pro běžnou chřipku. Celková malátnost, bolestivost svalů a kloubů ukazuje na to, že něco není v pořádku a tělo se brání zánětlivou reakcí. V kombinaci s některým z výše uvedených příznaků může jít opět o další důvod, proč provést test na koronavirus.

Příznaky mohou být proměnlivé

Značnou komplikací je fakt, že příznaky jsou velmi proměnlivé. Záleží na konkrétní reakci imunitního systému a nemoc může proběhnout i bez jakýchkoliv výraznějších příznaků. Stejně tak je zatím poměrně nejasné, proč má u některých lidí onemocnění horší průběh než u jiných.

Co dělat při podezření na nákazu koronavirem?

Pokud máte důvodné podezření, že příznaky ukazují na nový koronavirus, kontaktujte svého praktického lékaře. Ten vám sdělí další postup, případně rovnou vystaví žádanku k provedení testu. V takovém případě vyhledejte vhodné odběrové místo. V situaci, kdy příznaky nemáte, je testování v zásadě zbytečné. Naopak v okamžiku, kdy je příznaků více (konkrétně máte současně horečku a suchý kašel) volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí.

Dále pokračujte v samoléčbě doma i v situaci, kdy bude výsledek testu pozitivní. V případě zhoršování příznaků neváhejte a kontaktujte opět lékaře. Vzhledem k rozšíření počtu testovacích laboratoří je velká šance, že přeci jenom budete otestováni. Zároveň však buďte trpěliví a pamatujte na to, že linky jsou aktuálně přetížené.

Informace a zpravodajství o koronaviru zde

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Šunka Jamon

Sušená šunka jamón je zcela jistě jednou z nejoblíbenějších španělských pochutin. Jamón ale není jenom jeden, vaše chuťové pohárky můžete provést celou degustací, stejně jako u vína, které by k této lahůdce…

Jak originálně zabalit dárek

Dárky nedáváme pouze o Vánocích, ale i během roku. Ať už k narozeninám, výročí, svátku či jiným příležitostem nebo jen tak, pro radost. I ten nejpěknější dárek by nebyl tak úplně…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat