skip to Main Content

8 důvodů proč zařadit vejce do svého jídelníčku

Proč Zařadit Vejce Do Jídelníčku

Konzumace vajec sebou přináší mnoho pozitivních bonusů pro lidské zdraví: od redukce hmotnosti, přes lepší zrak, až po silnější kosti a zuby. To je jen hrubý náčrt, ve skutečnosti zařazení vajec do svého jídelníčku přináší mnohem více benefitů.

Zahrneme-li je do své snídaně, oběda či večeře, posílíme tím i svou imunitu. Látky nacházející se ve vejcích mají blahodárný vliv na lidskou paměť. Jaké další plusy nás čekají, když začneme jíst vajíčka? To prozradíme v následujících řádcích.

Pevnější zuby a kosti

Vaječný žloutek je jednou z mála potravin obsahující vitamín D, jež je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku a udržování pevných kostí i zubů. Důležitý je také pro správné fungování imunitního systému a pomáhá předcházet celé škále nemocí přes chřipku, osteoporózu, až po rakovinu. Přítomnost síry dokonce napomáhá k lepší kvalitě nehtů a vlasů.

Cholesterolu se nebojte

Mnoho lidí si konzumaci vajec spojuje s cholesterolem. Jedno vajíčko obsahuje zhruba 180 mg lipidů, kdežto játra produkují jeden až dva tisíce mg cholesterolu za den. Vejce tudíž mohou nahradit škodlivý cholesterol tím „hodným“. Neobávejte se cholesterolu a konzumujte vejce – budete zdraví.

Hubnutí

Odborníci přes zdravou výživu doporučují dokonce denní konzumaci vajíček a moc dobře vědí proč. Mimo to, že jsou jednou z klíčových složek při hubnutí, je jejich nesporný přínos v energetické hodnotě – mají nízkou kalorickou hodnotu. Kvalitní bílkoviny zajišťují pocit sytosti a brání tak přejídání. Míchaná vejce k snídani pomohou zasytit a udržet energii v těle – taková snídaně bude chutná a uspokojující.

Minerály a vitamíny

Zařadíme-li vejce do svého jídelníčku, zajistíme si příjem těchto vitamínů: A, D, E, vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky: zinek, jód, železo, hořčík, fosfor, selen. Aminokyseliny a živiny podporují důležité životní funkce.

Oči jako ostříž

Žloutky v sobě ukrývají nemalé množství luteinu a zeaxanthinu, jež jsou důležité pro udržení optimálního vidění. Rovněž napomáhají při léčbě šedého zákalu a působí i jako prevence. Kromě toho jsou vajíčka bohatá na vitamín A, kterého, když je poskrovnu způsobuje barvoslepost.

Vaječné bílky – přírodní bílkoviny

Vaječné bílky jsou velmi oblíbené u sportovců, protože obsahují dostatek bílkovin. Bílkoviny (protein) je vhodný pro tvorbu svalové hmoty, kontrolu krevního tlaku a pomáhá s hubnutím. Jedno vajíčko obsahuje až 6 g bílkovin.

Vejce a těhotenství

Konzumace vajec je vřele doporučována také nastávajícím maminkám, jelikož obsahují kyselinu listovou, jež přispívá ke zdravému vývoji plodu.

Vejce a srdíčko

Vejce se doporučují i lidem, kteří mají potíže se srdíčkem. Nejnovější studie dokazují, že konzumace vajec pomáhá zbavit se, ale i předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Peptidy, jež se nachází ve vejcích, napomáhají snížení krevního tlaku.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Vztek u dětí - malé vzteklé dítě - foto

Dětský vztek a vzdor jsou noční můrou nejednoho rodiče. Amoky vzteku se objevují u dětí poprvé již někdy kolem šesti měsíců, přibližně kolem třetího roku pozvolna mizí. V předškolním věku už…

Zdravá pokožka znamená krásná pokožka - ilustrační foto

Hezkou pěstěnou pokožku touží mít každá žena. Nejde pouze o zdraví pokožky, které je bezpochyby prvořadé, ale také o její celkový vzhled. A zdravá pokožka znamená - krásná pokožka. Je-li…

Návštěva u zubaře

Každý člověk by si přál mít hezké zuby do vysokého věku. Správná ústní hygiena spolyká mnoho času, proto na ní mnozí hřeší. Nesprávné a nepravidelné čištění zubů vede nejen k vzniku…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat