skip to Main Content

8 důvodů proč zařadit vejce do svého jídelníčku

Proč Zařadit Vejce Do Jídelníčku

Konzumace vajec sebou přináší mnoho pozitivních bonusů pro lidské zdraví: od redukce hmotnosti, přes lepší zrak, až po silnější kosti a zuby. To je jen hrubý náčrt, ve skutečnosti zařazení vajec do svého jídelníčku přináší mnohem více benefitů.

Zahrneme-li je do své snídaně, oběda či večeře, posílíme tím i svou imunitu. Látky nacházející se ve vejcích mají blahodárný vliv na lidskou paměť. Jaké další plusy nás čekají, když začneme jíst vajíčka? To prozradíme v následujících řádcích.

Pevnější zuby a kosti

Vaječný žloutek je jednou z mála potravin obsahující vitamín D, jež je nepostradatelný pro vstřebávání vápníku a udržování pevných kostí i zubů. Důležitý je také pro správné fungování imunitního systému a pomáhá předcházet celé škále nemocí přes chřipku, osteoporózu, až po rakovinu. Přítomnost síry dokonce napomáhá k lepší kvalitě nehtů a vlasů.

Cholesterolu se nebojte

Mnoho lidí si konzumaci vajec spojuje s cholesterolem. Jedno vajíčko obsahuje zhruba 180 mg lipidů, kdežto játra produkují jeden až dva tisíce mg cholesterolu za den. Vejce tudíž mohou nahradit škodlivý cholesterol tím „hodným“. Neobávejte se cholesterolu a konzumujte vejce – budete zdraví.

Hubnutí

Odborníci přes zdravou výživu doporučují dokonce denní konzumaci vajíček a moc dobře vědí proč. Mimo to, že jsou jednou z klíčových složek při hubnutí, je jejich nesporný přínos v energetické hodnotě – mají nízkou kalorickou hodnotu. Kvalitní bílkoviny zajišťují pocit sytosti a brání tak přejídání. Míchaná vejce k snídani pomohou zasytit a udržet energii v těle – taková snídaně bude chutná a uspokojující.

Minerály a vitamíny

Zařadíme-li vejce do svého jídelníčku, zajistíme si příjem těchto vitamínů: A, D, E, vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky: zinek, jód, železo, hořčík, fosfor, selen. Aminokyseliny a živiny podporují důležité životní funkce.

Oči jako ostříž

Žloutky v sobě ukrývají nemalé množství luteinu a zeaxanthinu, jež jsou důležité pro udržení optimálního vidění. Rovněž napomáhají při léčbě šedého zákalu a působí i jako prevence. Kromě toho jsou vajíčka bohatá na vitamín A, kterého, když je poskrovnu způsobuje barvoslepost.

Vaječné bílky – přírodní bílkoviny

Vaječné bílky jsou velmi oblíbené u sportovců, protože obsahují dostatek bílkovin. Bílkoviny (protein) je vhodný pro tvorbu svalové hmoty, kontrolu krevního tlaku a pomáhá s hubnutím. Jedno vajíčko obsahuje až 6 g bílkovin.

Vejce a těhotenství

Konzumace vajec je vřele doporučována také nastávajícím maminkám, jelikož obsahují kyselinu listovou, jež přispívá ke zdravému vývoji plodu.

Vejce a srdíčko

Vejce se doporučují i lidem, kteří mají potíže se srdíčkem. Nejnovější studie dokazují, že konzumace vajec pomáhá zbavit se, ale i předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Peptidy, jež se nachází ve vejcích, napomáhají snížení krevního tlaku.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Separační úzkost u dítěte

Separační úzkost u dětí, chcete-li závislost na matce, představuje normální fázi vývoje. Poprvé ji lze zaznamenat už v šesti měsících, ale většinou se u dětí projevuje okolo 10 – 18. měsíce…

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje množství látek, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Samozřejmě na mysli máme jen kvalitní hořkou čokoládu. Dopřát si ji můžete i při hubnutí. Vyrábí se z kakaových zrn, která…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat