Jak zatočit s jarním nachlazením a užít si jaro naplnoJak zatočit s jarním nachlazením a užít si jaro naplno

Jaro je známé svým nestálým počasím. Jednou lákají sluneční paprsky ven pouze v tričku, za chvíli fouká studený vítr nebo se spustí déšť. Právě jaro se nese v duchu pokašlávání, rýmy a nachlazení, které je způsobováno až 200 různými viry – nejčastěji rhinoviry. Ty mají na svědomí až 35 procent druhů nachlazení.


Na jaře odkládáme rádi teplé svršky, neuvědomujeme si totiž zrádnost počasí. Ovšem jakkoliv se sluníčko tváří přívětivě, nemusí být venku ještě takové teplo. Přidáme-li k tomu dešťové přeháňky, chladný vítr, můžeme si z jarní procházky přinést domů i rýmu a kašel. Naštěstí existuje několik možností, jak nachlazení předcházet a jak jej léčit „podomácku“.

Prevence jako základ

  • Samozřejmě úplně nejlepším řešením je onemocnění předcházet. Během jara se zaměříme na svůj šatník, ačkoliv se to zdá nepodstatné. Nemělo by nám být venku příliš horko, ale ani zima. Ideální způsob odívání spočívá ve vrstveném oblečení, kdy lze nějakou věc odložit podle potřeby.
  • Neméně důležité je zásobení organismu vitamíny. V zimě tělu chybí čerstvé ovoce a zelenina, jaro je ideálním obdobím soustředit se na zdravé stravování, klidně lze využít i přípravků na podporu imunity.

Jak léčit nachlazení doma

Nachlazení není zase tak vážné onemocnění, které vyžaduje ihned návštěvu lékaře a užívání medikamentů. V drtivé většině případů bohatě vystačí popíjení horkého čaje s medem, citrónem a bylinky. Nemoc to samo o sobě nevyléčí, ale rozhodně se zmírní a nemocnému se dostane úlevy. Ovšem platí zde jedna zásada, a to, že by se měl nachlazený vždy vyležet. Pokud se zdravotní stav do sedmi dnů nezlepší, teprve pak je čas vyhledat lékaře.

Kouzlo bylinek

Bylinky pomáhají v boji s nachlazením, protože obsahují spousty účinných látek. Horké bylinkové polévky a čaje zahřejí tělo, což je patrně jejich největším plusem. Dopřát si lze i horkou bylinnou koupel, která uleví tělu i ucpanému nosu. Běžně se v boji s nachlazením používá zázvor. Jednak ničí viry, ale také zahání nevolnost. Které další bylinky vám s nachlazením pomohou?


Heřmánek pravý

Heřmánek pravý - Matricaria chamomilla
Heřmánek pravý – Matricaria chamomilla

Vynikající bylinka, která krásně voní a má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Je vhodné popíjet heřmánkový čaj při infekcích horních cest dýchacích. Navozuje i celkové zklidnění organismu před spánkem. Výtečný je i v koupeli.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská - Salvia officinalis
Šalvěj lékařská – Salvia officinalis

Používána je obvykle formou čaje, který přispívá k posílení organismu, odvádí hleny z dýchacích cest a žaludku. Povzbuzuje také chuť k jídlu. K vnějšímu použití (kloktání) je vhodná při zánětech mandlím hrtanu, bolestech v krku.

Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá - Thymus serpyllum L.
Mateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum L.

Používá se zejména při chřipce, kašli, zánětu průdušek a je možné ji smíchat rovněž s jitrocelem, který je rovněž vhodný na kašel a bolest v krku.Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*