Hračky vhodné pro děti od narození do 1 roku

Dítě si hraje s Legem

Hračky jsou pro děti naprostou nezbytností, podporují jejich zdravý vývoj. Prostřednictvím her se děti učí poznávat jak sebe samého, tak okolní svět. Hračky poskytují dítěti možnost objevit, jak věci fungují. Prohlubují a podněcují kreativitu, rozvíjí představivost.

Dle různých typů hraček podle věku dítěte rozvíjejí také jeho motoriku a koordinaci pohybů. Hračky podporují sebevědomí, samostatnost a podněcují dětskou zvídavost i soustředění. Kromě fyzického a psychického rozvoje mají kladný vliv na jazykový rozvoj. Společně se dnes zaměříme na hračky určené dětem od narození do jednoho roku.

Prvních 8 týdnů života

V prvních týdnech života dokáže miminko rozlišit hlas maminky a vidí zhruba na 25 cm. Úplně tou nejlepší hračkou během prvních pár týdnů života jsou hlasy s rytmickými říkánkami a obličeje. Přibližně od pátého týdne už děťátko sleduje pohybující se předměty. Vhodné jsou závěsné hrací kolotoče, hračky z jemňoučkého plyše, které hrají melodie.

Měsíc třetí a čtvrtý

Děťátko už je vnímavější, leží na zádech a uvědomuje si svůj vlastní hlas. Přesto je hlas maminky ze všech hlasů ten nejdůležitější. Recitujte, zpívejte a pěkně na děťátko hovořte. Neotálejte zapojit i mimiku, hned si všimnete, že na vaše obličeje děťátko reaguje, většinou úsměvem, pokud ho nic zrovna netrápí. V tomto období jsou výtečné nejen zavěšené hračky, které může zkoušet osahávat, ale i hrací deky. Otáčejte děťátko také na bříško a pokládejte před něj hračky. Vděčnými hračkami jsou chrastítka, šustítka a další zvukové hračky. Někdy kolem čtvrtého měsíce začne děťátko objevovat vlastní ručičky – vkládejte mu do nich omyvatelné, měkké a lehoučké předměty.

Měsíc pátý a šestý

V tomto období se už neváhá miminko natáhnout pro hračku, kterou má nadosah. Kolem pátého a šestého měsíce začne vyjadřovat i radost. Nejlepší hračkou je přeci jen stále maminka, která zpívá, usmívá se a tančí. Vhodné hračky jsou barevná chrastítka různých tvarů a zvuků. Koupit můžete i kousátka, dítě v této fázi pomohou s prořezáváním prvních zoubků. Objevem století jsou i vlastní nožky. Učící a velmi zajímavou hračkou je pro dítě i zrcadlo nebo zrcadlová folie. Repertoár hraček už můžete rozšířit o omyvatelné knížečky nebo knížky z tvrdých desek (některé jsou i zvukové). Světelným a hudebním hračkám děťátko neodolá.

Měsíc sedmý a osmý

Ručičky i nožičky má dítě dávno prozkoumané, na řadu přichází i trup. Bude se velmi snažit pohybovat celým svým tělíčkem. Podpořte jej v pohybu a lákejte na hračky, nezapomínejte chválit za každý pokrok. Společně si prohlížejte si knížečky, houpejte dítko na kolenou a přitom broukejte říkanky – to miluje pravděpodobně každé dítě. Nabízejte mu hračky, které vydávají zvuky za pomocí stisknutí určitého tlačítka. Pořídit už můžete i hračky dřevěné. Učte děťátko kde je oko, nos, ústa. Zanedlouho to bude ukazovat samo. Můžete pořídit i závěsnou houpačku pro nejmenší, děti v ní doslova jásají.

Měsíc devátý a desátý

Mnohé dítka lezou zatím po čtyřech, ale jiné už zakouší první krůčky. Je to individuální, ale lákejte ho a podporujte ve snaze. Výtečné jsou říkačky, při nichž se používají i ruce. Začněte s prvními jednoduchými stavebnicemi. Postavte komín a pak jej zbořte – to je největší legrace. K další velké zábavě patří vyhazování hraček z postýlky. Můžete také trénovat podávání dobře uchopitelných – kostky, válečky. Legrační je také hra na schovávanou, kdy na dítko vykouknete i s jeho nejmilejší plyšovou hračkou. Jedna dobrá rada – hračky vyměňuje. Některé schovejte a vytáhněte opět za týden či dva. Takto se hračky dítěti neomrzí a bude mít stále nové a nové podněty.

Měsíc jedenáctý a dvanáctý

Pokud do teď dítě nezačalo chodit, pak nastala ta správná doba. Podpořte jej ve snaze o první krůčky. Přeci jen je to velká dřina a vyžaduje trénink. Na řadu přicházejí hračky, jež podporují pohyb a motoriku. Vyzkoušejte odrážedlo či tahací hračky. Pořiďte dítěti hračky do vany, poslouchejte rytmické písničky a tancujte. Můžete vyzkoušet i společné malování na papír či dětskou tabuli.

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*