skip to Main Content

Ostropestřec mariánský, fialový bodlák pro lepší játra

Ostropestřec Mariánský - Ilustrační Foto

Rostl jen tak u cesty a nikdo mu nepřikládal pozornost. To by ale byla velká chyba! Tato rostlina je totiž skutečným elixírem zdraví, protože podporuje jeden důležitý orgán, bez nějž se opravdu neobejdeme. Játra mohou být poškozená dědičně, následkem nesprávné životosprávy, nadužívání alkoholu – ale i z mnoha dalších příčin. Ostropestřec mariánský si však dokáže poradit a zlepšit jejich funkci, některé látky v něm obsažené nepřestávají vědce udivovat ani při možnostech moderní medicíny.

Co všechno ostropestřec dokáže? Nejde samozřejmě jen a pouze o játra

Jde o jednoletku nebo dvouletku, které se daří prakticky všude – jak ve skleníku, tak na lesní cestě nebo okraji našich zahrad. Původně byl ostropestřec doma ve Středozemí a Malé Asii, rozšířil se ale i do mnoha částí Evropy. Účinnou látku, jíž je v první řadě silymarin, obsahují především semena, v malé míře pak i listy. To předznamenává využití byliny ve formě čajových nálevů, ale také za studena lisovaného oleje, kapek nebo tinktur. Samozřejmě, v lékárnách najdeme i kvalitní kapsle a tablety, ale je pravdou, že pokud si můžeme vše snadno vypěstovat doma, možná bude podobná investice zbytečnou. Vhodná je i konzumace drcených semen, která dodatečně ještě pročistí střevní stěny. V čem všem tedy může být ostropestřec prospěšný?

  • Detoxikace. Někomu se nedaří zhubnout, jiný by byl zase rád plný sil. Platí, že detoxikace celého těla může být hodně prospěšná. Cítit se lépe přeci rozhodně není od věci, že?
  • Onemocnění jater. Ať už jde o cirhózu nebo hepatitidu typu B, přílišné užívání alkoholu či drog, otrava houbami nebo další trable. Silymarin obecně zrychluje regeneraci jaterní tkáně.
  • Onemocnění žlučníku. Ostropestřec podporuje tvorbu žluči a pomáhá i při snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu. V takových případech se na vás žlučník doslova usměje…

A to samozřejmě ještě není vše. Nižší riziko vzniku a rozvoje nádorových onemocnění nebo silnější imunita je samozřejmostí, ostropestřec pomáhá i při migrénách, usnadňuje trávení těžších jídel. Jeho užívání je naprosto bezpečné, jde o vhodný doplněk stravy při předepsání většího množství léků. Může jít jak o prevenci, tak o léčbu – kúra spojená s touto bylinkou neuškodí prakticky nikomu.

Je vhodný pro děti od tří let, těhotné ženy by ale měly zvážit jeho užívání

Existuje však ale určitá skupina, která by si na ostropestřec měla dávat pozor a po nějakou dobu jej spíše preventivně vynechat. Jsou to těhotné a kojící ženy, jejichž stav si vyžádá speciální životosprávu. Pokud jde o malé děti, užívání doplňků stravy s výtažkem z této bylinky je obecně doporučováno od tří let věku (část zdrojů jej doporučuje až pětiletým, je proto vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem).

Čtěte také: Potraviny, které pomáhají s hubnutím

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Vydařené ráno - ilustrační foto

Mnohé výzkumy poukazují na fakt, že existují potraviny, které prospívají pánskému přirození. Pozitivní účinky sice neovlivní zásadním způsobem jeho dosavadní velikost, ale zato sexuální vytrvalost. Mimo jiné jsou tyto potraviny…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat