skip to Main Content

Proč dochází k pálení žáhy a jak ji rychle zchladit?

Pálení žáhy A Jak Ji Rychle Zchladit

Pálení žáhy na vlastní kůži zažila snad většina z nás. Věděli jste, že denně se objevuje až u 10 % obyvatelstva a nejméně jednou měsíčně potrápí celých 44 % lidí? Jak předcházet a jak se zbavit nepříjemné kyselé pachuti? Prozradíme na dalších řádcích.

Pyróza neboli pálení žáhy

Za pálení žáhy mohou agresivní kyseliny ze žaludku. V okamžiku, kdy se natrávená potrava společně s kyselinami vracejí ze žaludku zpět do jícnu, pociťujete nepříjemné pálení za hrudní kostí, které může zasahovat až do krku. Pyróza se často objevuje u těhotných žen, ale po porodu většinou sama zmizí.

Proč vás žáha pálí

Příčinou palčivé bolesti je překyselení žaludku. Na vině je:

 • konzumace tučných, ale i pikantních jídel,
 • pití kávy,
 • pití alkoholu,
 • pití koncentrovaných džusů a perlivých nápojů,
 • rajčata,
 • citrusové plody,
 • čokoláda,
 • stres,
 • stravování ve spěchu,
 • málo pohybu.

Z výčtu je tedy jasné, že jsou obtíže spojeny nejen s jídlem a pitím, ale také s životním stylem, který je plný stresu a nedostatku pohybu. Pálení žáhy může postihnout také kuřáky. Existují však způsoby, jak si žáhu zchladit. Na mysli rozhodně nemáme to, že si na někom vybijete zlost, ale spíše to, že budete jíst takové potraviny, které vás překyselenosti žaludku zbaví.

Zázračné potraviny, pochutiny a nápoje

Pokud se chcete zbavit obtíží, můžete sáhnout po některém z volně prodejných léků, nebo vsadit na bylinky či babské rady.

Jedlá soda proti pálení žáhy

Jedlá soda

Patří mezi nejznámější první pomoc při pyróze. Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici s vodou a vypijte. Soda vám může pomoci při akutních obtížích, ale nedoporučujeme na ni spoléhat jako na jedinou nebo dlouhodobou pomoc.

Zavařené okurky

Zavařená okurka nebo ocet

Ač je to paradox, od překyselení žaludku vám může pomoci jablečný ocet. Dvě lžičky jablečného octa rozmíchejte ve skleničce s vodou a tu vypijte. Tento „koktejl“ si namíchejte ihned, jakmile se dostaví první příznaky. Ocet vám pomůže s trávením i se snížením kyselosti. Podobných účinků dosáhnete i v momentě, kdy sníte kyselou okurku.

Zázvor

Účinky zázvoru na zmírnění žaludečních obtíží znali již lidé ze starověké Číny. Zázvor působí především v zažívacím ústrojí, dokáže neutralizovat kyseliny a pomoci s tvorbou trávicích šťáv. Zázvor si můžete dát čerstvý nebo ve formě čaje, tabletek, kapek či tobolek.

Heřmánek

Patří mezi základní všestranné léčivé rostliny, takže vám dokáže pomoci i v této nepříjemné situaci. Heřmánek je velice účinný, jelikož působí silně protizánětlivě především v oblasti zažívacího traktu. Kromě toho vám dokáže ulevit i při nevolnostech a plynatosti. Nejlepší je jeho konzumace ve formě čaje.

 • Lžíci heřmánkových kvítků zalijte hrnkem vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat. Čaj popíjejte 2x až 3x denně.

Mezi další bylinky, které vám od pálení žáhy uleví, se řadí arnika horská, řebříček obecný, lékořice setá a lišejník islandský.

Mléko proti pálení žáhy

Mléko

Někteří lidé si žáhu chladí mlékem. Věděli jste ale, že jeho konzumace se při těchto obtížích nedoporučuje? Zprvu vám sice uleví od nepříjemných pocitů, ale vápník obsažený v mléce následně žaludek donutí produkovat ještě více kyseliny, což je rozhodně nežádoucí.

Dejte překyselenému žaludku na frak i v těhotenství

Pálení žáhy u těhotných

Pálení žáhy se často objeví v těhotenství. Kvůli hormonálním změnám a zvětšování dělohy, která postupně tlačí na další orgány, je překyselení žaludku u těhotných žen častým problémem.

Nastávajícím maminkám se doporučuje pití bylinných čajů z heřmánku, zázvoru nebo fenyklu. Ženy by také měly omezit jídlo těsně před spaním, dostatečně odpočívat a nezapomínat ani na přiměřený pohyb.

Jestliže se chystáte odpočívat po obědě, je lepší si lehnout na levý bok. Žaludek tak bude níže než jícen, čímž eliminujete riziko proniknutí žaludeční šťávy do jícnu.

Vaše hodnocení:
4.7/5 - (4 hlasy)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Domácí vanilkový extrakt - ilustrační foto

Aromatické koření pocházející z Mexika – vanilka. Je používána v kuchyních do sladkých jídel, přísadou parfémů, kosmetických produktů a osvěžovačů. Vanilka příjemně ohromí nejen čich, ale dokáže přivést chutě koláčů…

Odpočinek masáží - ilustrační foto

Ženy toho dokáží zvládnout neskutečně moc. Jsou to zkrátka obdivuhodné bytosti. Zvládnou skloubit péči o rodinu s kariérou, ale v tom shonu nezřídka zapomínají samy na sebe. Manželky, partnerky, matky,…

Dovolená na pláži

Mnohým může přijít plánování letošní dovolené unáhlené, ale včasná rezervace zájezdu je klíčová pro úsporu klidně i několika tisíc korun. Výborné ceny, bonusy, dítě zdarma a další výhody, proč si…

Okurky na oči - maska - ilustrační foto

Ať máte za sebou bujarou noc na večírku nebo jste z jakéhokoliv důvodu toho moc nenaspali a děsí vás ráno pohled do zrcadla, není potřeba propadat zoufalství. Vždy existuje něco, co…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat