skip to Main Content

Ketodieta – zázračná dieta nebo mediální humbuk?

Co Je To Keto Dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta stojí právě na konzumaci vysokého podílu tuku a vyřazení téměř všech cukrů z jídelníčku. Jak to celé funguje? Dokážeme žít bez cukrů? A lze zhubnout, když budu jíst tuky ve velkém?

Co to je ketodieta

Při ketodietě vyřadíte z jídelníčku cukry ve všech podobách – všechno sladké, alkohol a potraviny obsahující sacharidy. Ve výsledku tedy nebudete jíst sladkosti, cukrovinky, ale třeba ani ovoce nebo pečivo.

Při nejpřísnější formě ketodiety by váš denní příjem sacharidů neměl přesáhnout 10%. To si ale nepředstavujte tak, že můžete sníst 10% sladkostí a pečiva. Sacharidy obsahují i ty potraviny, které nejsou vůbec sladké – mléčné výrobky, zelenina, ořechy. Hranice 10% je velmi nízká. K jejímu překročení stačí jíst zeleninu a mléčné výrobky.

Musíte se naučit si obsah jednotlivých makroživin hlídat. Naučíte se číst obaly a vyhledávat složení jednotlivých pokrmů.

Váš příjem bílkovin by neměl přesáhnout 20% z celkového obsahu vašeho jídelníčku. To proto, že tělo dokáže z bílkovin získávat cukry. A to vy nechcete. Vaším cílem je stav nazývaný odborně ketóza. V takovém stavu vaše tělo totiž získává většinu energie z tuků. Velmi efektivně pálí tělesný tuk – vy hubnete.

Co to je ketóza

Když jíme, naše tělo si z jídla vezme energii. To, co nespotřebuje hned, se přetvoří do glykogenu, který zásobuje naše tělo mezi jídly. Až když spotřebuje tělo veškerý glykogen z krve, začne pálit tuky. Nevyčerpaný glykogen se uloží v podobě tuku a my přibíráme.

Ketóza je přesně ten stav, kdy náš metabolismus využívá k získání veškeré potřebné energie náš tělesný tuk. Takže hubneme, a to rychleji než při základní redukční dietě.

Pro zdravého člověka nepředstavuje ketóza žádné závažné riziko. Pozor by si měli dát diabetici a lidé se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky. Ti si nemohou dovolit s hladinou glykogenu v krvi jakkoliv experimentovat.

Jak bude vypadat ketodieta v praxi

Složení jídelníčku při ketodietě tvoří:

  • 70% tuků
  • 20% bílkovin
  • 10% a méně sacharidů.

Znáte pojem vyvážený jídelníček? Autor takového výroku má na mysli poměr živin ve stravě. V takovém případě totiž jíme:

  • 30% tuků
  • 30% bílkovin
  • 40% sacharidů.

Z výše uvedeného je jasné, že ketodieta představuje obrovskou změnu oproti tomu, na co bylo naše tělo (a mozek) doposavad zvyklé. Udržení takového jídelníčku je možné jen v případě, že vybereme vhodné tuky a sacharidy. Upéct bůček a přiložit k němu místo chleba zelí může vypadat lákavě, ale po takovém pokrmu nám bude těžko. Při ketodietě preferujeme rostlinné tuky a lehká jídla.

Ketodieta nebo low – carb dieta

Ketodieta je extrémní verzí nízkosacharidové stravy. Low-carb dieta nevyžaduje tak striktní omezení sacharidů. Prostě se jen do určité míry (jaké jste schopni) snažíte cukry nejíst. Vybíráte si takové potraviny, které jich obsahují co nejméně. Neomezujete ale tak výrazně jako u ketodiety příjem bílkovin a nemusíte tedy jíst tolik tuků.

Co jíst při ketodietě

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu – co můžete a co naopak nesmíte při ketodietě jíst.

Zakázané potraviny

Obecně nesmíte konzumovat potraviny, které obsahují větší podíl cukru. U sladkostí a pečiva to asi nepřekvapí. Ale také některé druhy zeleniny, ořechů či luštěnin v sobě skrývají sacharidy.

  • Sladkosti, cukr, všechno sladké (včetně umělých sladidel)
  • Sladké a slazené nápoje
  • Většina ovoce (můžete například citrony nebo limetky)
  • Alkohol a alkoholické nápoje
  • Nízkotučné mléčné výrobky
  • Burské oříšky, fazole, čočka, cizrna a další luštěniny
  • Vše, co obsahuje obilniny (oves, pšenice, žito) – především pečivo a těstoviny
  • Přílohové potraviny – rýže, brambory
  • Zelenina s větším množstvím škrobu – například kukuřice nebo hrášek
  • Nevhodné jsou také tuky obsahující transmastné kyseliny jako margaríny

Z výčtu jasně vyplývá, že se musíte vzdát všeho, co je samo o sobě nezdravé. Žádné čipsy (brambory), křupky (obilí) nebo cukrovinky (cukr). Při ketodietě musíte ale omezit příjem také zdravých potravin jako ovoce a některých druhů zeleniny. Co tedy jíst smíte?

Doporučené potraviny

Při ketodietě můžete jíst, co není zakázáno. Některé potraviny budou ale pro váš organismus už takto ketodietou zatížený těžko stravitelné. Jiné obsahují nevhodný poměr tuků a bílkoviny. Níže uvádíme některé doporučené potraviny, které vám pomohou se plánu držet:

  • Rostlinné oleje
  • Zeleninu s vyšším obsahem tuku: olivy, avokádo
  • Semínka a oříšky
  • Kokos a kokosový olej
  • Máslo
  • Maso, ryby, vejce
  • Sýry, jogurty, tvarohy, řecké jogurty, plnotučné mléčné výrobky
  • Většina zeleniny

Další doporučení

Při ketodietě se doporučuje hodně pít. Ve stavu ketózy naše tělo spotřebuje víc tekutin. Navíc vás může zpočátku trápit hlad a pití vody zažene nutkání sáhnout po jídle. Samozřejmě, smíte pít pouze  čistou vodu, neslazené čajů nebo kávu. Slazeným nápojům se vyhýbejte obloukem.

Výhody ketodiety

Hurá – tuky

Ketodieta vám dovolí jíst hodně tučných potravin. Při žádné jiné dietě nesmíte své tělo zásobit takovým množstvím tučných sýrů, oříšků a masa ve všech podobách. Vysoký objem tuku navíc dělá potraviny sytější, takže budete jíst méně často.  Právě cukr způsobuje kolísání inzulínu v krvi a v důsledku nás rychle uspokojí, zato máme dříve hlad. Vyšší podíl tuků v potravě znamená, že hlad necítíme. Tato fáze ale může přijít až poté, co si vaše tělo na nový způsob přijmu potravy zvykne.

Kalorie bez omezení

Ketodieta vám umožňuje jíst větší množství kalorií než jakákoliv jiná dieta. Tělo totiž vstoupí do stavu ketózy bez ohledu na to, kolik kalorií mu dodáte. Nemusíte je tedy počítat. Tuků se na rozdíl od sacharidů také není tak snadné přejíst. Proto při ketodietě nemusíte bezpodmínečně nutně cvičit.

Pozitivní účinky ketodiety

Ketodieta se také pyšní řadou kladných vedlejších účinků. Mimo jiné brání vzniku některých druhů rakovin a zlepšuje kvalitu spánku. Tyto údaje ovšem berte s rezervou u každého druhu diety. Věnujte pozornost svému tělu a tomu, zda přímo vám tento způsob stravování vyhovuje.

Nevýhody ketodiety

Jasnou nevýhodou ketodiety je to, že musíte omezit cukr. Jídelníček se změní od základu, což může činit potíže při společenských akcích či při stravování mimo domov. Musíte si hlídat příjem jednotlivých živin, číst etikety na potravinách. Pokud máte rádi sladké a s oblibou si dáte sklenku vína nebo piva, budete se muset svého požitku vzdát bez výjimky.

Nepříjemné vedlejší účinky ketodiety

Ketodietu navíc nemusí provázet pouze příjemné pocity. Tělu chvíli trvá, než si na takto převratnou změnu zvykne. Někdo se bude cítit lépe, někdo hůř. Dokud to nevyzkoušíte, nezjistíte, do které kategorie spadáte.

Ketodieta může činit potíže také aktivním sportovcům nebo lidem, kteří pracují hlavou. Když se potřebujeme hodně soustředit nebo podat sportovní výkon, organizmus si žádá cukry hned teď. Glykogen v krvi nebo rychlý cukr v žaludku nám energii pohotově dodá. Ketóza chvíli trvá. Podaný výkon tak nemusí být optimální. Než si tělo zvykne na omezení cukrů, může nás častěji bolet hlava.

Zpočátku můžete pociťovat zvýšenou únavu. Také jisté střevní nebo žaludeční potíže a pocity těžkosti. Nechutenství nebo naopak hlad. Častým problémem je zápach z úst. Všechny tyto příznaky by ale měly nejpozději do několika týdnů odeznít.

Zdravotní rizika ketodiety

Jako každá změna jídelníčku, také ketodieta s sebou nese určitá zdravotní rizika. Není jich ale mnoho. Pokud jste zdraví.

Pro koho není ketodieta vhodná

Jak už jsme řekli, rozhodně se nehodí pro diabetiky a pro špičkové sportovce. Obecně, pokud máte jakékoliv podezření, že by pro vás tento způsob diety vzhledem ke zdravotnímu stavu mohl být nevhodný, poraďte se se svým lékařem.

Rozhodně s tímto životním stylem nezačínejte, pokud jste těhotná, kojíte nebo těhotenství právě plánujete.

Je ketodieta vhodná pro vás?

Nevíte, dokud to nezkusíte.

Vám bude ketodieta vyhovovat

Pokud milujete sýry a maso a neholdujete sladkému, pak můžete být s ketodietou šťastní. Nemusíte počítat kalorie ani cvičit. Obecně ketodieta souzní s režimem časově vytížených lidí. Nemusíte tak často řešit jídlo ani hledat v rozvrhu mezírku na cvičení.

Vám naopak nebude ketodieta vyhovovat

Pokud milujete sladké, možná pro vás bude vhodná jiná forma diety. Buď pouze snížit obsah sacharidů v jídle, vytvořit si kalorický deficit nebo zavést přerušovaný půst. Možná ale právě vy na ketodietě zjistíte, že umíte žít bez sladkostí.

Závěr – bude ketodieta pro vás?

Ketodieta představuje skvělý způsob hubnutí pro všechny, kterým vyhovuje. Zaručeně zhubnete, pokud budete dodržovat její zásady. Pro zdravého člověka nepředstavuje žádná zásadní rizika. Můžete ji tedy zkusit.

Pokud se nejste schopni srovnat s vedlejšími účinky ketodiety nebo pokud dlouho neodeznívají, netrapte se a zkuste něco jiného. Zázračné diety neexistují. Každý si musíme najít ten způsob stravy, který našemu tělu i naší hlavě vyhovuje. Bude pro vás ketodieta to pravé?

Vaše hodnocení:
5/5 - (2 hlasy)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Alergie na alkohol -ilustrační foto

Večer si dáte několik skleniček s přáteli a ráno ne a ne vylézt z postele? Rozhodně nemusí jít o pouhou kocovinu, ale i alergii. Ovšem to poznáte už podle dalších doprovodných příznaků.…

Meloun prospěšný zdraví - ilustrační foto

Léto přeje jednak krásně opálené pokožce, ale i pestré a zdravé stravě, plné čerstvého ovoce a zeleniny. K oblíbené letní zelenině patří i meloun, který dokáže osvěžit v horkých letních dnech. Pyšní…

Příznaky koronaviru

Hlavní příznaky nákazy koronavirem Jaké jsou hlavní příznaky nákazy koronavirem a co dělat v situaci, kdy začnete podobné obtíže pozorovat? Konkrétně jde o několik symptomů, které se objevují u většiny…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat