Každý člověk by si přál mít hezké zuby do vysokého věku. Správná ústní hygiena spolyká mnoho času, proto na ní mnozí hřeší. Nesprávné a nepravidelné čištění zubů vede nejen k vzniku zubních kazů, ale i zubního kamene, který může vést k paradentóze. Jestliže tedy není našim cílem odkládat zubní protézu den co den do skleničky s vodou, musíme svým zubům věnovat patřičnou péči.
Co je to vlastně zubní kámen? Především jde o zbytky jídel a slin, které vytvoří na zubech zubní plak. Pokud na zubech ulpí, začíná tvrdnout a postupem času se mění na zubní kámen. Ten se tvoří u každého člověka individuálně, podle složení slin a dalších faktorů. U někoho může vzniknout velmi rychle, klidně do dvou týdnů po nedostačující hygieně. Nejčastěji se zubní kámen tvoří na okraji dásní, případně pod jejich okrajem. Někdy nejde pouhým okem spatřit, ale lze jej ucítit jazykem. Tvorba plaku představuje fyziologický proces a dá se mu předcházet správnou ústní hygienou.
Představuje zubní kámen nebezpečí?
Ačkoliv zubní kámen vypadá sám o sobě neškodně, opak je pravdou. Uvolňuje totiž látky, které dráždí dásně, a ty když se zapálí, mohou být bolestivé a citlivé. Mimo jiné znesnadňuje čištění zubů, a když se rozšíří, není to absolutně nic pěkného na pohled. Může mít žlutavou až hnědou barvu. Jeho nadměrné množství vede k paradentóze a ta, pokud není léčená, může zapříčinit ztrátu zubů. Zubní kámen je tudíž velmi zrádný.
Důležitost zubní hygieny
K čištění zubů patří nejen zubní kartáček, ale i zubní nit a mezizubní kartáček. Důležité je při čištění zubů zvolit i správnou techniku, ne pouze šmidlit kartáček po zubech. Vynechávat by se neměly ani mezizubní prostory, kde práci usnadní mezizubní kartáčky a zubní nit. Mezizubní kartáčky se vybírají podle tloušťky, protože každý člověk má jinak velké škvírky mezi zuby, na ty úplně malinké slouží zubní nit.
Jak odstranit zubní kámen
Zde se neoplácí podceňovat preventivní prohlídku u zubního lékaře. Protože právě zubař posoudí situaci a zubní kámen odstraní, jednou ročně by měl mít každý pacient na tento zákrok zdarma. Zubní kámen lze odstranit za pomocí ruční škrabky nebo ultrazvuku. Ultrazvukové přístroje lámou a rozbíjí zubní kámen velmi rychle. Je možné používat je také v dásňovém žlábku a ošetření je rychlé a precizní. Zubní kámen se dá odstranit i pískováním. Tato metoda zbaví zuby i nevzhledných skvrn od čaje, kávy či vína. Odstraňování zubního kamene je sice značně nepříjemné, ale nebolí. Jestliže však máte zvýšenou citlivost zubů, lze požádat o znecitlivění před zákrokem.
0 komentářů k zobrazení