skip to Main Content

Jak odnaučit dítě skákat do řeči

Rozhovor Máma A Dítě - Ilustrační Foto

Skákání do řeči není nic příjemného a ani slušného. Ono popravdě čekání patří k těm nejméně příjemným činnostem v našich životech. Z nudy převracíme oči, sledujeme co pět minut hodinky, poklepáváme rukou o desku stolu nebo podupáváme nohou o podlahu.

Co potom čekat od našich nejmenších, kteří ještě nemají představu, jak plyne čas. Kopírují to, co vidí u dospělých. Chtěli by všechno rychle, pokud možno hned. Jakmile se tak nestane a nedostanou hračku či jinou požadovanou věc, ztrácí rovněž trpělivost.

Učte dítě trpělivosti

Je potřeba mít na paměti, že děti dělají vždy v daný okamžik to, co zrovna cítí. A patří sem i netrpělivost. Tu je potřeba děti naučit. Dítě nedokáže vyčkávat dlouhé minuty, než sousedce dovyprávíte, co se vám zrovna ten den přihodilo, když ono má na srdíčku zrovna něco tak důležitého.

Naštěstí existuje finta, jak tuto situaci zvládnout a odnaučit dítko skákat do řeči. Možná, že příklad by si mohli vzít i někteří dospělí. Jde o jednoduchý trik. Nakonec ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti spočívá kouzlo.

Kouzlo doteku

Když vám bude chtít vaše dítko říci něco v době, kdy zrovna vedete rozhovor s někým jiným, ať vám dítě položí ruku na rameno nebo se vás zkrátka nějak dotkne. Chytněte jej za ručku a dejte znamení, že dítě vnímáte a budete mu věnovat pozornost ihned, jakmile to bude možné.

Udržení kontaktu rodiče s dítětem je signálem, že dítko respektujete a nepřehlížíte jej. Podobné chování jste už možná někde i zahlédli. Některé děti obejmou maminku či tatínka a čekají, jiné děti se postaví a dívají se rodiči do očí a čekají, až domluví. Rodič dá očním kontaktem dítěti najevo, že o něm ví a bude se mu věnovat, hned jak to půjde. Důležité je dát dítěti zpětnou vazbu a náznak, že o něm víte.

Poděkujte za trpělivost

Samozřejmostí je také dítěti poděkovat, že vyčkalo, mělo s vámi trpělivost a dalo vám prostor pro dokončení rozhovoru. Není potřeba se zlobit na děti, že jsou roztěkané, neslušné, hlasité či netrpělivé. Takový je už hold dnešní svět a děti nedělají nic jiného, než že kopírují dospěláky. Zbytečně se neříká, že během výchovy dětí, vyroste i rodič.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat