skip to Main Content

Jak ovládnout žárlivost a jak se proti ní bránit?

Jak Se Bránit žrálivosti

Nejistota, která se do vztahu vkrade jako zloděj, může být tím největším nepřítelem. Kolotoč chaosu, žárlivých scén, hněvu, lítostí a depresí může člověka negativně ovlivnit a zasáhnout do nejcitlivějšího místa. Nejeden vztah už tak zkrachoval, protože v napětí se nedá žít věčně.

Avšak existují kroky, které pomohou zahnat tyto strašáky, důležité je začít chtít s tímto problémem pracovat. Uvědomění, že ubližuji nejen svému partnerovi, ale i sobě je nejlepší cestou, jak z kolotoče vyskočit.

Jak ovládat stres a žárlivé scény

Pokaždé, když dostanete záchvat žárlivosti, zatáhněte za gumičku, kterou si navléknete předem na zápěstí. Dříve než vaše tělo pohltí emocionální bouře, zatáhněte za ní a uvědomte si, že věci se dají řešit v klidu. Tento způsob vám pomůže odvést pozornost od hádky a rozptýlit jiným úkolem. Tento rituál vám pomůže regulovat stres a žárlivé scény.

Pořiďte si deníček a zapisujte si své pocity/emoce, sledujte i reakce vlastního těla na situace, jež ve vás vzbuzují pocit nejistoty a dříve než začnete mluvit – přemýšlejte. Prostudujte si své poznámky a zamyslete se nad tím, jestli je váš pocit racionální či jen výplod nahněvané mysli.

Myslete pozitivně

Negativní pohled na svou osobu vyměňte za pozitivní. Pokaždé, když ve vás začne hlodat červíček nejistoty, podívejte se na sebe do zrcadla a pochvalte se – určitě je za co! Přestaňte o sobě smýšlet negativně a stejně tak o vašem vztahu. Vyhněte se urážkám, předčasným soudům, křiku a obviňování.

Kostlivec ve skříni

Přemýšlejte nad reálností celé situace a ptejte se sami sebe, zda žárlíte oprávněně, nebo jste si ve své hlavě vykonstruovali scifi příběh. Co za touto vaší nejistou stojí? Oklamal vás někdo v minulosti a nyní máte strach? Sahají příčiny až do vašeho dětství a hádek rodičů? Je na vině vaše nízké sebehodnocení? Jedině když vytáhnete kostlivce ze skříně, přijdete na to, co je spouštěčem. Pokud nebudete schopni situaci převzít do vlastních rukou, není od věci navštívit odborníka.

Nepěstujte nejistoty

Není nic horšího, než neustále pochybovat o partnerovi. Pečlivý rozbor slov, určitých korků, neverbální komunikace nemůže věštit nic přínosného. Začne-li jeden z partnerů citově vydírat, vyslýchat, bude to otravné a vztah nebude mít dlouhého trvání.

Nalaďte se na pozitivní vlnu

Předem si rozmyslete, jak budete v budoucnu na nesmyslné žárlivé pocity reagovat. Budete-li mít plán, je více než jasné, že budete reagovat smířlivěji, případně si důvod svých pochyb rozumně vysvětlíte. Myslete raději na hezkou budoucnost a na tom, jak vytvořit láskyplný vztah, kde nechybí důvěra – ta je totiž stavebním kamenem pro vztah.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje množství látek, které pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Samozřejmě na mysli máme jen kvalitní hořkou čokoládu. Dopřát si ji můžete i při hubnutí. Vyrábí se z kakaových zrn, která…

Posílení imunity za 15 vteřin - ilustrační foto

Časté onemocnění, celková únava, nálada nic moc, úbytek energie – to vše může signalizovat oslabenou imunitu. Ta se dá zvýšit mnoha způsoby. Od superpotravin, přes potravinové doplňky, doporučované medikamenty, až…

Vydařené ráno - ilustrační foto

Mnohé výzkumy poukazují na fakt, že existují potraviny, které prospívají pánskému přirození. Pozitivní účinky sice neovlivní zásadním způsobem jeho dosavadní velikost, ale zato sexuální vytrvalost. Mimo jiné jsou tyto potraviny…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat