skip to Main Content

Nejlepší bylinky na odvodnění organismu

Bylinky Na Provázku

Potřebujete se zbavit celulitidy? Nebo vás často trápí oteklé nohy a nafouklé břicho? Zkrátka máte pocit, že váš organismus příliš zadržuje vodu a vy byste se jí rádi zbavili? Přitom nejste zastánci chemických preparátů a vše raději řešíte přírodní cestou. Pojďme se společně podívat, které bylinky můžeme na vaše potíže povolat na pomoc.

Bylinky sice pomohou, ale nejsou vše spásné. V první řadě je potřeba se zaměřit na příčiny zvýšeného zavodňování a celkově náš životní styl.

Pitný režim
Dodržujte pitný režin

Příčiny zvýšeného zavodňování organismu

 • Častým zavodňovačem organismu je sůl, proto je dobré ji omezit a jídlo dochucovat například bylinkami sušenými i čerstvými. Ani zvýšená konzumace cukru v tomto ohledu organismu neprospívá.
 • V některých případech je důvodem zvýšeného zavodnění nedostatečný pitný režim. Tělo pociťuje nedostatek tekutin, proto si je hromadí na horší časy a náš organismus je v důsledku toho zavodněný více, než kdybychom pili pravidelně a dostatečně.
 • Proti zavodnění určitě neuškodí i dostatek pohybu. A není třeba se hned zpočátku zničit. Stačí delší procházky na čerstvém vzduchu, důležitá je však jejich pravidelnost. Pohyb napomůže také správné funkci vašeho lymfatického systému, kterou můžete ještě podpořit ruční nebo přístrojovou lymfatickou masáží.
 • V neposlední řadě je dobré upozadit ve svém jídelníčku kyselinotvorné potraviny. Jezte raději ty se zásaditou reakcí na váš organismus. Ideální jsou okurky, melouny, pórek, rajčata, broskve, švestky, ale i obyčejná jablka či řapíkatý celer.
 • Některé ženy zadržují více vody v době před menstruací, což bývá způsobeno změnou hladiny hormonů. V období klimakteriamůžete také v organismu pociťovat zvýšené množství vody.
 • Pokud je váš organismus zavodněný a zároveň máte vysoký krevní tlak, nebo potíže s játry či ledvinami, určitě je vhodné navštívit lékaře a konzultovat další postup s ním.

Jaké jsou tedy bylinky vhodné pro odvodnění organismu?

 1. Prakticky nejlepší bylinkou pro odvodnění organismu je petržel ve všech svých variantách. Kadeřavá, hladkolistá, kořenová. Nejlepší a nejúčinnější je v syrové podobě například do salátů. Můžete si z ní ale udělat například i čaj nebo ji usušit a v zimě použít na dochucení polévky. Podobně jako petržel působí na náš organismus i libeček. A ta vůně.
 2. Velmi dobré diuretické účinky má také kopřiva, která zároveň podporuje krvetvorbu a čistí krev. Vhodná je ve formě nálevu nebo čaje ze sušené nebo čerstvé drogy. Pokud vaše nohy večer díky otokům připomínají konve, určitě vám budou vděčné za kopřivovou lázeň.
 3. Na odvodnění pomohou i plody jalovce, který je znám spíše pro své dezinfekční a antiseptické účinky. Používá se i při potížích s močovými cestami. Můžeme používat přímo žvýkáním bobulí nebo například při bronchitidě ve formě esenciálního oleje.
 4. Dalším známým přírodním diuretikem je svízel, která navíc pomůže i proti zadržování vody u žen před menstruací. Užívat můžeme ve formě alkoholového macarátu nebo čaje.
 5. Na podporu funkce ledvin i pro odvodnění organismu můžeme s úspěchem použít i obyčejnou pampelišku, jejíž žlutá sluníčka nám každé jaro pokryjí zahrady. Vhodná je v čerstvé formě například do salátů nebo z ní můžeme uvařit čaj. Konzumujeme listy i květy, které jsou navíc skvělou prevencí chřipky a angíny a obsahují velké množství tělu prospěšných látek.

Další bylinky s močopudnými účinky jsou například přeslička, řebříček, či černý bez, z jehož květů si můžeme připravit sirup, víno, případně oblíbené jídlo našich babiček, kosmatice. Plody poslouží jako zdravý základ pro bylinný likér nebo víno.

Pomůže nám i hloh, který navíc snižuje krevní tlak a pomáhá při potížích s ledvinami. Prakticky neustále dostupným diuretikem je list břízy či pýr plazivý, který odstraňujeme ze zahrádek.

Vaše hodnocení:
5/5 - (16 hlasů)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Vztek u dětí - malé vzteklé dítě - foto

Dětský vztek a vzdor jsou noční můrou nejednoho rodiče. Amoky vzteku se objevují u dětí poprvé již někdy kolem šesti měsíců, přibližně kolem třetího roku pozvolna mizí. V předškolním věku už…

Sedavý způsob u počítače

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Návštěva u zubaře

Každý člověk by si přál mít hezké zuby do vysokého věku. Správná ústní hygiena spolyká mnoho času, proto na ní mnozí hřeší. Nesprávné a nepravidelné čištění zubů vede nejen k vzniku…

Květiny na balkóně

Květiny na balkoně zprostředkují kontakt s přírodou a pohled na krásně kvetoucí rostlinky člověka potěší. Výběr květin vhodných na balkon záleží nejen na vás, ale i poloze balkonu. Je-li balkon na…

Přirozené každodenní líčení - ilustrační foto

Vhodné líčení dokáže podtrhnout přednosti a naopak potlačit nedostatky. Potřebujete k němu jen kvalitní líčidla, která zakoupíte i v běžné drogerii. Jestliže s líčením teprve začínáte a nechcete investovat tisíce…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat