skip to Main Content

Nejlepší bylinky na odvodnění organismu

Bylinky Na Provázku

Potřebujete se zbavit celulitidy? Nebo vás často trápí oteklé nohy a nafouklé břicho? Zkrátka máte pocit, že váš organismus příliš zadržuje vodu a vy byste se jí rádi zbavili? Přitom nejste zastánci chemických preparátů a vše raději řešíte přírodní cestou. Pojďme se společně podívat, které bylinky můžeme na vaše potíže povolat na pomoc.

Bylinky sice pomohou, ale nejsou vše spásné. V první řadě je potřeba se zaměřit na příčiny zvýšeného zavodňování a celkově náš životní styl.

Pitný režim
Dodržujte pitný režin

Příčiny zvýšeného zavodňování organismu

 • Častým zavodňovačem organismu je sůl, proto je dobré ji omezit a jídlo dochucovat například bylinkami sušenými i čerstvými. Ani zvýšená konzumace cukru v tomto ohledu organismu neprospívá.
 • V některých případech je důvodem zvýšeného zavodnění nedostatečný pitný režim. Tělo pociťuje nedostatek tekutin, proto si je hromadí na horší časy a náš organismus je v důsledku toho zavodněný více, než kdybychom pili pravidelně a dostatečně.
 • Proti zavodnění určitě neuškodí i dostatek pohybu. A není třeba se hned zpočátku zničit. Stačí delší procházky na čerstvém vzduchu, důležitá je však jejich pravidelnost. Pohyb napomůže také správné funkci vašeho lymfatického systému, kterou můžete ještě podpořit ruční nebo přístrojovou lymfatickou masáží.
 • V neposlední řadě je dobré upozadit ve svém jídelníčku kyselinotvorné potraviny. Jezte raději ty se zásaditou reakcí na váš organismus. Ideální jsou okurky, melouny, pórek, rajčata, broskve, švestky, ale i obyčejná jablka či řapíkatý celer.
 • Některé ženy zadržují více vody v době před menstruací, což bývá způsobeno změnou hladiny hormonů. V období klimakteriamůžete také v organismu pociťovat zvýšené množství vody.
 • Pokud je váš organismus zavodněný a zároveň máte vysoký krevní tlak, nebo potíže s játry či ledvinami, určitě je vhodné navštívit lékaře a konzultovat další postup s ním.

Jaké jsou tedy bylinky vhodné pro odvodnění organismu?

 1. Prakticky nejlepší bylinkou pro odvodnění organismu je petržel ve všech svých variantách. Kadeřavá, hladkolistá, kořenová. Nejlepší a nejúčinnější je v syrové podobě například do salátů. Můžete si z ní ale udělat například i čaj nebo ji usušit a v zimě použít na dochucení polévky. Podobně jako petržel působí na náš organismus i libeček. A ta vůně.
 2. Velmi dobré diuretické účinky má také kopřiva, která zároveň podporuje krvetvorbu a čistí krev. Vhodná je ve formě nálevu nebo čaje ze sušené nebo čerstvé drogy. Pokud vaše nohy večer díky otokům připomínají konve, určitě vám budou vděčné za kopřivovou lázeň.
 3. Na odvodnění pomohou i plody jalovce, který je znám spíše pro své dezinfekční a antiseptické účinky. Používá se i při potížích s močovými cestami. Můžeme používat přímo žvýkáním bobulí nebo například při bronchitidě ve formě esenciálního oleje.
 4. Dalším známým přírodním diuretikem je svízel, která navíc pomůže i proti zadržování vody u žen před menstruací. Užívat můžeme ve formě alkoholového macarátu nebo čaje.
 5. Na podporu funkce ledvin i pro odvodnění organismu můžeme s úspěchem použít i obyčejnou pampelišku, jejíž žlutá sluníčka nám každé jaro pokryjí zahrady. Vhodná je v čerstvé formě například do salátů nebo z ní můžeme uvařit čaj. Konzumujeme listy i květy, které jsou navíc skvělou prevencí chřipky a angíny a obsahují velké množství tělu prospěšných látek.

Další bylinky s močopudnými účinky jsou například přeslička, řebříček, či černý bez, z jehož květů si můžeme připravit sirup, víno, případně oblíbené jídlo našich babiček, kosmatice. Plody poslouží jako zdravý základ pro bylinný likér nebo víno.

Pomůže nám i hloh, který navíc snižuje krevní tlak a pomáhá při potížích s ledvinami. Prakticky neustále dostupným diuretikem je list břízy či pýr plazivý, který odstraňujeme ze zahrádek.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

čokoláda v misce - ilustrační foto

Máte rádi čokoládu? Čokoládové tyčinky vás nenechají v klidu, pokud zrovna nakupujete, vždy nějaká skončí ve vašem košíku? Ať kupujete čokoládové pochoutky sobě nebo dětem, vždy existuje možnost vyrobit si domácí…

Separační úzkost u dítěte

Separační úzkost u dětí, chcete-li závislost na matce, představuje normální fázi vývoje. Poprvé ji lze zaznamenat už v šesti měsících, ale většinou se u dětí projevuje okolo 10 – 18. měsíce…

Seznámení po internetu - foto

Je pravda, že internetová síť nám dává dosud netušené možnosti. Ještě v minulé generaci bylo zcela normální nosit psaní na poštu, faxovat nebo používat pevnou telefonní linku. Dnes už jsou standardem…

Ukázka barevných upravených nehtů

Jaro a léto přeje odvážným barvám nejen co se oděvů a obuvi týče. Zdobení nehtů díky dnešním metodám láká k různým experimentům s barvami a nehtovými dekoracemi. Stále oblíbené jsou gelové nehty,…

Kvalitní vlasová kosmetika - hřeben - oleje - masky na vlasy - ilustrační foto

Každé vlasy vyžadují speciální péči. Ať už vaše vlasy mají spíše jemnou nebo naopak hrubou strukturu, investujte do kvalitní vlasové kosmetiky, díky níž z jejich vzhledu vytěžíte maximum. Vlasy jsou…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat