skip to Main Content

Abeceda oříšků a semínek – jak prospívají vašemu zdraví?

Zdravé Oříšky A Semínka - Ilustrační Foto

Také vám chutnají oříšky a semínka? Pak určitě víte, že nejenže skvěle chutnají, ale jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, bílkovin a zdravých tuků. Přinášíme seznam oříšků a semínek shrnující jejich blahodárné účinky na lidský organismus.

Semínka a oříšky rozhodně patří do zdravého jídelníčku. Kaloricky jsou však vydatné, tudíž zasytí a doporučuje se konzumovat je s mírou. Určitě nejezte pytlík ořechů na posezení místo večeře nebo večer u televize. Oříšky se nejí po hrstech, ale hrstičkách – skutečně stačí jen pár ořechů denně. Ořechy jsou zdravá potravina, nemáte-li alergii. V opačném případě se jim vyhněte obloukem.

Arašídy – Přestože se arašídy označují jako burské oříšky, jde v podstatě o luštěninu. Podobně jako čočka či fazole, jsou i arašídy luštěnina. Bohužel tato luštěnina je i docela velký alergen, nicméně pokud vám nevadí, pak má řadu blahodárných účinků. Zrychlují metabolismus, podporují růst svalové hmoty, zlepšují funkci mozku, normalizují hladinu cukru v krvi, udržují zdravý nervový systém.

Brazilské ořechy – Brazilské nebo také para ořechy obsahují antioxidanty, podporují zdravý kardiovaskulární systém, pozitivně působí na kosti, zuby, nehty a obsahují kvalitní bílkoviny, což ocení zejména sportovci.

Dýňová semínka – Podporují růst vlasů, nehtů, prospívají pokožce, jsou zdrojem rostlinné omega 3, kyseliny listové a obsahují koktejl různých vitamínů.

Chia semínka – Patří mezi superpotraviny. Mají silně antioxidační vlastnosti, jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů.

Kešu ořechy – Jedná se o přírodní zázrak, který výtečně chutná a má téměř zázračné účinky na lidské zdraví. Působí jako přírodní antidepresivum, prevence žlučových kamenů, pomáhají s hubnutím, mají protinádorové vlastnosti, látky obsažené v kešu ořechách bojují, proti zubnímu kazu.

Konopná semínka – Mají vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, nachází se v nich minerály, vitamíny, vláknina, přispívají k detoxikaci, podporují růst svalové hmoty.

Lískové ořechy – Jsou zdrojem energie při fyzické i psychické námaze. Patří k nesmírně zdravým potravinám. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, fosfor, hořčík a další zdraví prospěšné látky.

Lněné semínko – Pomáhají ženám v menopauze, snižují riziko nádorového onemocnění, působí proti osteoporóze, čistí trávicí trakt, detoxikují.

Mandle – Jsou zásobárnou mononenasycených tuků, kladně ovlivňují srdce, jsou zdrojem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, pomáhají budovat svalovou hmotu, jsou plné minerálů, vitamínu a velmi silný antioxidant.

Makadamové ořechy – Jsou jemné máslové chuti, mají pozitivní vliv na krevní tlak, zpomalují proces stárnutí, zlepšují paměť a soustředěnost.

Pekanové ořechy – Podobají se vlašským, ale jsou jemnější a sladší. Podporují nervový systém, posilují imunitu a pokládají se za afrodisiakum.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Květiny na balkóně

Květiny na balkoně zprostředkují kontakt s přírodou a pohled na krásně kvetoucí rostlinky člověka potěší. Výběr květin vhodných na balkon záleží nejen na vás, ale i poloze balkonu. Je-li balkon na…

Zdravé fitness kuličky - ilustrační foto

Fitness kuličky patří k mým oblíbeným laskominám. Jedná se o chutnou a zdravou pochoutku, která pokud ji budete konzumovat v rozumné míře, neohrozí vaši štíhlou linii. Skladovat se mohou v…

Výživa a regenerace nehtů - ilustrační foto

Nehty představují tvrdé zakončení našich prstů. Ve skutečnosti nás nebolí, ani je jinak necítíme, protože jsou dávno mrtvé. To však neznamená, že nepotřebují speciální péči. Podobně jako vlasy, tak ani…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat