skip to Main Content

Jaké zdravotní problémy plynou ze sedavého zaměstnání?

Sedavé Zaměstnání

Lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, jsou ohroženi mnoha zdravotními problémy. Rozhodně se to netýká pouze bolesti hlavy, šíje, zad, ale i dalších částí těla. Jako je stlačený žaludek, stlačené stehenní svaly, stlačené žíly stehen (což vede ke vzniku nebo zhoršení stavu křečových žil), porucha prokrvování podkoleních jamek. Bylo rovněž prokázáno, že trpí mnohem častěji srdečními chorobami.

U sedavého zaměstnání je doporučováno sedět maximálně pět hodin za den, jakmile je to více, pravděpodobnost zdravotních problémů se zvyšuje. Mimo jiné lidé se sedavým zaměstnáním mají i větší obvod v pase, zvyšuje se jim totiž hladina triglyceridů/tuků v krvi a snižuje HDL cholesterol v krvi. Čím menší je hladina HDL v krvi, tím větší riziko mrtvic a infarktů. Souvisí to zejména se špatným jídelníčkem a nedostatkem fyzické aktivity.

Máte dostatek pohybu?

Většina lidí je natolik pohlcená kariérou a prací, že se jim ve volném čase už nechce sportovat, případně se hýbou nedostatečně, třeba jednou týdně o víkendu. Při sedavém zaměstnání je sportování naprostou nutností. Může se jednat o svižnější chůzi, schody namísto výtahu, protahování těla, tanec, zkrátka cokoliv.

Posilování a protahování celého těla

Protahování těla
Protahování těla

Zaměřit by se tito lidé měli na svaly celého těla, nikoliv jen zad. Jak bylo zmíněno, devastují se i svaly nohou. Navíc se tvrdí, že ženy, které mají sedavé zaměstnání, mají placatý zadek. Tudíž se doporučuje tento deficit srovnat dřepy, výpady apod. Zkrátka zaměřit se na cviky posilující i zadnici. Pohyb člověku určitě neuškodí. Pokud nemáte zatím žádné zdravotní problémy, určitě je vhodné sportování, protahování těla a trochu té námahy zařadit do svého každodenního režimu jako prevenci.

Sed není přirozenou polohou

Sed není pro lidské tělo přirozenou polohou, proto je velmi důležité naučit se i správně sedět. Jestliže je sed nesprávný, sklouzne hlava i ramena dopředu a vyhrbí se záda, a často už od křížové oblasti. Páteř je pak napjatá do oblouku a jsou namáhány vazy i svaly, únava a bolest zad nenechá na sebe dlouho čekat. Při sedavém zaměstnání je důležité naučit se udržet kontrolu nad držením těla.

Vhodná kancelářská židle

Velkou roli zde hraje i správné nastavení židle, pomoci si může člověk i podložkami pod zadek. Rozhodně by během pracovního dne mělo nastat několik krátkých přestávek na protažení a malou rozcvičku.

Zdravotní dopady sedavého zaměstnání

  • Bolest hlavy
  • Bolest šíje
  • Bolest zad
  • Stlačený žaludek – žaludeční potíže
  • Deformace stehenních svalů
  • Možnost vzniku křečových žil
  • Srdeční choroby
Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Barvení Hennou

Možná i vám přijde tento problém povědomý. Proto si, stejně jako i mnoho dalších žen, kladete otázku, jak z této lapálie ven? Dejte sbohem roztřepeným konečkům a vyměňte chemické barvy…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat