Partnerská krize po narození prvního potomka

Partnerská krize

Žijete se svým partnerem již několik let a domníváte se, že ho naprosto skvěle znáte a nic tedy nebrání v cestě, přivést do vašeho takřka idylického stavu potomka? Po narození dítěte se ovšem mohou začít ve vaší domácnosti stávat situace, kterým jen stěží budete věřit. Z partnera, který poslušně stavěl dětskou postýlku a těšil se na to, jak bude svého nastávajícího potomka učit jezdit na kole, se stal nesnesitelný puntičkář, který má patent na výchovu dětí či nezávislý puberťák, který daleko více času tráví s přáteli v hospodě nežli doma. Je to sice k nevíře, ale poporodní krize může postihnout i tatínky, kteří se otci stávají až v momentě, kdy se dítě narodí.

Nové povinnosti mohou přivolat partnerskou krizi

Probdělé noci, neutuchající pláč novopečeného miminka, hormony, které ovládají psychiku maminky a neustálé dohady o rozdělení pracovních povinností, mohou i z toho nejvíce idylického vztahu vytvořit partnerskou krizi, která může v mnohých případech vyvrcholit až rozchodem obou partnerů.

Muži se těžce vyrovnávají se změnami

Každý muž má rád svůj klid. Poměrně nerad vychází ze své komfortní zóny a každá, byť sebemenší změna ho dokáže velmi znepokojit. Muž je totiž od přírody tvor rigidní, tudíž jsou změny v jeho chování v důsledku narození nového člena rodiny, více než normální. Mužům se totiž do hlavy vkrádají myšlenky, že nyní jsou v pozici živitele rodiny, a to klidně i na několik let a příliš mnoho zábavy je tak již v budoucnosti nečeká.

Nejčastější projevy mužského „bláznovství“ po narození dítěte

  • Typickým nedospělým projevem muže, který se stal novopečeným tatínkem je zejména neustále hledání nových zážitků v životě, hledání nových přátel a doslova a do písmene, utíkání od rodiny.
  • Dále se muž může potýkat s chronickou žárlivosti na dítě. Žena totiž veškerou svou pozornost věnuje právě a jen svému malému uzlíčku a muž se tak cítí nedoceněný a přehlížený.
  • Jedním z velmi častých mužských projevů je rovněž také neutuchající puntičkářství s dokonalým patentem na rodičovství, kdy muž ženu kontroluje, jak například dítě
Hodnocení článku

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*