skip to Main Content

Holá holá – škola volá aneb jak nenakupovat zbytečně draho

Pomalované Ruce - Ilustrační Foto

Prázdniny jsou pro všechny děti vytouženým časem zábavy, dobrodružství a oddechu. Mají snad jen jednu chybičku – velmi rychle utečou. Tedy alespoň dětem. Začátek školního roku je tady a s ním přichází i povinnosti, jak dětem – tak rodičům. Toto období bývá většinou velmi finančně náročné, protože se nakupují nové školní potřeby. Ovšem vždy existuje možnost, jak ušetřit nějakou tu korunku a ulevit rodinnému rozpočtu.

Rodiče, kteří začali s přípravou a nákupy školních potřeb již během srpna jsou ve výhodě, protože měli dostatek času. Nicméně nepropadejte panice, vaše dítě i tak bude mít vše, co potřebuje a možná, že ještě levněji.

Nepodléhejte výmyslům svých dětí

Samozřejmě, každé dítko by mělo mít právo rozhodovat při výběru některých školních potřeb. Ovšem nepodléhejte jejich výmyslům a ponechte si privilegium posledního slova. Děti nezřídka mívají přemrštěné požadavky a neznají skutečnou hodnotu peněz, tudíž jim nedělá problém vymýšlet si seznam věcí, které vidí u druhých. Ať už jde o značku, postavičku nějakého oblíbeného hrdiny, počínaje propiskou a konče batohem a přezůvkami. Ne opravdu nemusí tohle všechno vaše dítě mít a navíc se dá udělat i kompromis. Oblíbeného hrdinu na batoh můžete přilepit či přišít. Většinou se stejně jedná o dočasné motivy, které se omrzí.

Kvalita má přednost

Nesnažte se však ušetřit tím, že pořídíte dětem ty nejlevnější pomůcky. Zatímco někde to nevadí, jinde by to nebyl dobrý tah. Například takový školní batoh by měl být kvalitní a vydržet pokud možno, co nejdéle. Klidně i ještě následující rok. U školní aktovky se nebraňte investici do kvality. Šetřit můžete jinde – třeba na učebnicích.

Učebnice z druhé ruky

Slovníky, učebnice, matematické či fyzikální tabulky a další…právě knížky patří k nejdražším položkám. Pokud se tedy bavíme o těch zcela nových. Pořiďte si seznam konkrétních knížek přímo ze školy a ptejte se rovněž na možnost vykoupení knížek „z druhé ruky“. Často je zveřejňují i na webových stránkách školy. Prohlížejte si studentské burzy a shánějte knížky starších spolužáků. A ještě jedna rada, jak ušetřit rodinný rozpočet – naučte své dítě ke knihám přistupovat šetrně a následující rok se vám investice zčásti vrátí. Můžete totiž tytéž učebnice opět prodat. Mimo to existují i různé antikvariáty a bazary, kde seženete školní učebnice, případně je i vykupují.

Každý rok nemusíte kupovat nové

Jednak naučte své dítě zacházet se školními pomůckami tak, aby vydržely a pak díky obalům a pravidelné péči prodloužíte jejich životnost. Oblečení perte pravidelně, pravidelně čistěte aktovku, pouzdro a rovněž využijte možnosti DIY prvků. Mnohdy není zapotřebí nákladných věcí, stačí trocha zručnosti, nápaditosti a dáte vzniknout levně originálním pomůckám. Stačí k tomu korálky, látky, záplaty, fotografie, jehla, nit, lepidlo a dáte vzniknout něčemu, co nikdo další ve třídě mít nebude.

Ušetřete nervy, čas, peníze – kupujte na internetu

Peníze se dají ušetřit i tak, že využijete různých slevových kupónů či bonusů za nákupy online. Ušetříte si tím čas, nervy prodírám se mezi regály plnými dalších nakupujících i nějakou tu kačku. Sledujte nabídky, slevy, akce. Vyplatí se to zejména u obalů, sešitů, psacích, kreslících a rýsovacích potřeb i dalšího zboží.

Vaše hodnocení:
5/5 - (1 hlas)

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Domácí vanilkový extrakt - ilustrační foto

Aromatické koření pocházející z Mexika – vanilka. Je používána v kuchyních do sladkých jídel, přísadou parfémů, kosmetických produktů a osvěžovačů. Vanilka příjemně ohromí nejen čich, ale dokáže přivést chutě koláčů…

Jak se odhodlat cvičit

Patrně to známe všichni. Celý den si říkáme, že si dnes zacvičíme, ale nakonec máme spoustu jiné práce a povinností. To, co považujeme za lenost, je popravdě soubor faktorů, jež…

Diskuze

Back To Top
Vyhledat