6 superpotravin, které se vyplatí znátVybrané superpotraviny
6 superpotravin, které se vyplatí znát

Superpotraviny aneb superfoods jsou výjimečné potraviny s vysokým obsahem minerálů, vitamínů, enzymů a dalších pro tělo užitečných látek. Zkrátka mohou nám předat něco ze svých excelentních nutričních hodnot. Tyto potraviny jsou velmi oblíbené u lidí zajímající se o zdravý životní styl. Patříte-li i vy k těm, jež rádi zapracují na svém dosavadním jídelníčku a obohatí jej o něco nového, pak čtěte dál.

Vynecháme veškerou omáčku, která se točí kolem toho, odkud které ovoce či potravina pochází a zaměříme se rovnou na jejich blahodárný přínos. Věříme, že vás nadchnou stejně, jako nás. Představujeme vám 6 superpotravin, ovšem ve skutečnosti je jich mnohem více.


Guanabana

Guanabana nebo také graviola se používá v přírodní medicíně již tisíce let, takže nejde o žádný novodobý hit. Používá se k léčbě novotvarů a nádorového onemocnění, ale i jako prevence rakoviny. Léčí nemoci způsobené parazity. Pomáhá při snižování krevního tlaku a podpoře srdeční činnosti. Odstraňuje deprese.

Goji berry (godži)

Goji je učiněný poklad, ostatně i jako ostatní superpotraviny. Obsahuje vitamíny řady B, E, C, A, až 18 druhů aminokyselin, pestré spektrum minerálních prvků, esenciální mastné kyseliny, 21 stopových prvků důležitých pro mozek, karotenoidy, antioxidanty, protizánětlivé látky. Goji blahodárně ovlivňuje ledviny, játra, krevní tlak, oči, prsy, prostatu, pomáhá při cukrovce, působí jako prevence rakoviny, zpomaluje stárnutí, příznivě ovlivňuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, působí i jako mírné afrodisiakum, udržuje pružnou pleť.

Turmeric

Kurkuma prášek v bílé misce
Turmeric – kurkuma

Turmeric aneb kurkuma podporuje trávení, činnost jater, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, posiluje imunitu, zlepšuje stav kloubů a kostí, podporuje funkci nervové soustavy, má protizánětlivé účinky a blahodárně působí na duševní rovnováhu.

Amchur

Amchur (Amčur) je mangový prášek. Jídlu dodává mírně kyselou příchuť. Je bohatý na vitamín C, B, E. Obsahuje pestrou škálu minerálů, vlákninu, betakarotény. Dodává tělu energii, chrání sliznice, bojuje proti infekcím, zklidňuje mysl i tělo, zlepšuje trávení, chrání srdce, zrychluje metabolismus.

Chia semínka

Chia semínka jsou už dost známou záležitostí. Minimálně jednou je už zkusil určitě každý, ovšem to je málo. Ty do zdravého jídelníčku patří minimálně 3x do týdne. Jsou koktejlem minerálních látek, vitamínů. Pozitivně ovlivňují metabolismus, kardiovaskulární a nervovou činnost, dodávají energii. Jsou 3 x silnějším antioxidantem než například borůvky. Díky schopnosti vázat na sebe vodu hydratují zevnitř, tudíž nejenže působí blahodárně snad na celé tělo zevnitř, ale i zvenčí – způsobují pěknější pokožku.

Moringa

Moringa je nutričně mimořádně vzácná superpotravina a jen těžko najdete druhou takovou. Užívat lze jako doplněk stravy v tabletách, ale i v práškové podobě do různých receptů či jako čaj. Obsahuje 4 x více bílkovin než vajíčka, 4 x více vlákniny než ovesné vločky, 9x více železa než špenát, má 10 x více vitamínu než mrkev, 15 x více draslíku než obsahuje banán, až 17 x více vápníku než mléko. Je plná minerálů, vitamínů a antioxidantů.
Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*