skip to Main Content

Jak vybrat ty správné boty na běhání

Jak Vybrat Ty Správné Boty Na Běhání

Plánujete s roztátým sněhem obout běžeckou obuv a vyrazit zlepšit svou kondici? A jste si jistí, že máte tu správnou běžeckou obuv? Vybrat vhodné boty na běhání se vyplatí, protože v opačném případě si dřív zaděláte na malér. Běžet v obuvi určené pro běhání je sto a jedno ve srovnání s obyčejnou sportovní obuví.

Správná velikost

Patrně nejdůležitější krok při výběru běžecké obuvi je koupit správnou velikost. Máte dojem, že velikost své obuvi dobře znáte, proto kupujete například online bez vyzkoušení? To je fatální chyba. Běžecké boty musí sedět úplně akorát, jedině tak nebude při běhu a po něm trpět. Chodidlo má tendenci při běhu aktivně pracovat, tudíž při dopadu se přední část nohy jemně rozšíří a během odrazu se prsty stlačí do špičky. Ohyb boty způsobí, že se obuv ihned lehce zkrátí. Z tohoto důvodu je potřeba, aby běžecké boty nabízely kousek volného prostoru. Máte-li navíc výrůstky na chodidle či vybočený palec, případně otékají-li vám nohy, zvolte obuv krapet větší.

Šířka obuvi

Šířka obuvi je rovněž důležitým aspektem. Možná jste zvyklí, že vycházková obuv je někdy těsná. Mnoho lidí tento fakt opomíjí, myslí si, že je to tím, že mají zkrátka širokou nohu a nevěnují tomu velkou pozornost. Jenže přesně takto se noha deformuje. Je to hloupý zvyk, který ukrýváme (zvlášť ženy) za pořekadlo: parádo, trp. Jenže to způsobuje deformaci chodidla, celkovou nepohodu a potíže s páteří.

Obuv před koupi vyzkoušejte

Boty na běhání i další sportovní obuv by měla padnout jak ulitá. Na délku i šířku. Zvlášť v místech paty a nejširšího chodidla by měla být obuv správně široká. Neměla by tlačit ze stran a musí poskytovat dost místa, když se postavíte na špičky. Ovšem stejně tak nesmí noha v botě plavat. Běžecké boty nikdy nekupujte bez řádného otestování. Vyzkoušejte si je, projděte se po prodejně, zkuste si dřepnout, stoupnout na špičky – jedině tak poznáte, zda vám bota sedí. Pamatujte také na to, že každá značka má jiný střih a technologický postup výroby, včetně anatomického tvarování. Těžko říci, která značka je nejlepší, protože každá je zkrátka jiná. Ta, která sedí vaší kamarádce/kamarádovi nemusí sedět vám.

Kde běháte?

Je značný rozdíl běhat v posilovně na páse, venku po silnici nebo polní cestě. Právě terén rozhoduje o tom, jaký typ běžecké obuvi zvolit. Jestliže k vašim běžeckým trasám patří silnice a zpevněný běžecký povrch, pak nazujte silniční běžeckou obuv, která maximálně tlumí nárazy. Milovníci běhu v přírodě, lese a horských stezkách by měli sáhnout po trailové obuvi, která má dynamičtější záběr a chodidlo běžce vyžaduje větší stabilitu oproti silničním modelům.

Vaše hodnocení:
5/5 - (12 hlasů)

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat