skip to Main Content

5 okamžiků, kdy dítě nejvíce potřebuje svou mámu

Dítě Potřebuje Mámu Celý život

Jednoho dne začnou tikat biologické hodiny a uvědomíme si, že chceme dítě, které dá našemu životu smysl. Ovšem jen málokterá nastávající maminka si předem uvědomí ten ohromný pocit zodpovědnosti. Snad všechny bychom chtěli děťátko, které spinká, papá a je hodné už od narození. Ale tak to nefunguje.

Právě v celé péči od narození, až po dospělost tkví kouzlo slova máma. Po narození miminka si zažije každá máma, co jsou to probdělé noci a strach. Jednoho dne se dítko naučí spinkat, samo jíst, chodit, trávit čas bez vás, mít své vlastní zájmy, až jednoho dne vylétne z hnízdečka. Vychovat z tohoto plačícího uzlíčku dospělého člověka není jen tak. Potřebovat budete nejen lásku, ale i hromadu trpělivosti. To, jak se k tomu máma postaví v  raném dětství, se projeví klidně o pár let později.

Neignorujte dětský pláč

Žádné dítě by nemělo ve svém smutku a trápení zůstat bez maminky. A ty nejmenší děti už vůbec ne. Množství výzkumů potvrdilo, že dětský pláč je způsoben stresem a škodí jeho vývoji. Takže pláče-li vaše dítě, nenechávejte ho bez povšimnutí. Navíc pokud je maličké, jedná se o jeho jediný způsob komunikace s vámi.

Když usíná

Přítomnost maminky těsně před spinkáním je velmi důležitá. Najděte si způsob, jakým budete svého drobečka uspávat. Mohou to být ukolébavky, pohádky, držení za ručičku, hlazení a jemné doteky. Nenechte se okrást o tyto převzácné okamžiky. Dítě jednoho dne vyroste a zůstanou jen pocity ukryty hluboko v mysli. To je právě to, co dítě v budoucnu učiní šťastnější a vyrovnavší bytostí.

V době nemoci

Ať už má dítko jeden rok nebo je v pubertě, potřebuje v době nemoci svou mámu. Když je mu zle, bolí ho něco, trápí se, má strach, učiní blízkost mámy situaci jednodušší. Nedávejte své dítě v době nemoci na hlídání babičkám, dědečkům a už vůbec jej na sílu neposílejte do školky/školy. Horká polévka, čaj a pohlazení maminky jsou pro dítě nejlepším lékem.

V době úspěchů

Od prvních krůčků, přes zvládnutý nočník, zavázené tkaničky, postavený hrad z kostek až po školní úspěchy a zaměstnání buďte vždy u toho. Dejte dítěti najevo, jak jste na něj pyšná. Je to velmi důležité pro budování jeho sebevědomí.

V době pádů

Nejen v době úspěchů, ale i v okamžicích pádů potřebuje dítě matku. Nelitujte ho, vysvětlete mu, že dělat chyby je lidské. Že jedině tak se člověk něco naučí. Nikdy se mu neposmívejte a ani nesnižujte nebo nezvyšujte jeho trápení. Prostě tam jen buďte, až bude potřebovat utřít slzy.

Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Co ženy na mužích nemají rády

Všechny je milujeme, ale přitom někdy tak nesnášíme. Dokážeme je láskou sníst, ale klidně i zadusit. Řeč je o našich drahých mužských polovičkách, které se nám mnohdy starají o zvýšení…

Posílení imunity za 15 vteřin - ilustrační foto

Časté onemocnění, celková únava, nálada nic moc, úbytek energie – to vše může signalizovat oslabenou imunitu. Ta se dá zvýšit mnoha způsoby. Od superpotravin, přes potravinové doplňky, doporučované medikamenty, až…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat