skip to Main Content

Tahini aneb sezamová pasta plná vápníku a zdravých tuků

Tahini Pasta Ukázka

Tahini aneb sezamový krém se vyrábí z čerstvě opražených a rozemletých sezamových semínek. Tahini je nezbytnou součástí středozemní pomazánky zvané hummus. Ačkoliv název pomazánky nezní zrovna vábně, jde o chutné a velmi zdravé jídlo.

Sezamový krém v běžném jídelníčku plnohodnotně nahrazuje máslo. Obsahuje řadu vitamínů skupiny B, E a mnoho důležitých minerálů: vápník, železo, draslík, zinek, hořčík a stopové prvky.

Tahini pasta i jako léčba

Tahini se doporučuje konzumovat i jako podpůrná léčba při problémech s nehty, vlasy, pokožkou, pro zlepšení látkové výměny a zvýšení imunity. Sezamová pasta je vhodná také pro vegany, protože obsahuje mnoho vápníku a dalších důležitých látek. Nachází se v ní bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky.

Sezamová pasta je rozhodně chutným a netradičním obohacením jídelníčku. O sezamových semenech se ví, že obsahují zejména vápník, přičemž v neloupaném stavu je ho mnohem větší množství. Sezamová semínka se doporučují pojídat při depresích, nervovém vypětí, mají dobrý vliv na krevní oběh a upravují hladinu cholesterolu. Uvítají je i ženy s PMS (předmenstruační syndrom), kdy zmírňují příznaky.

Zdravé mlsání

Hledáte-li zdravější variantu pro zahnání občasných choutek či zdravé mlsání pro děti, pak je Tahini výtečnou alternativou. Použít se dá do jogurtových nebo tvarohových dezertů, smoothie, zmrzlin, poleva na buchtu, mazat na sušenky, chléb či crackery. Dále se hodí k přípravě dipů do salátů, ale i na výrobu dalších chutných pomazánek – nejen na hummus.

Příprava Tahini

Sezamová pasta Tahini se připravuje z rozdrcených sezamových semínek s přídavkem mořské soli. Vybírat lze ze dvou variant. Loupaných pražených semínek nebo neloupaných (u nás je k mání většinou první varianta), druhá spíše ve východní Indii. Chuťově se dá připodobnit k burákovému máslu, které je velmi populární hlavně v USA.

Co je to sezamela?

Sezamela je vlastně oslazené Tahini – lze použít namísto nutelly. Chutná dětem a všem, co mají mlsný jazýček a občas rádi nějaké sladkosti. Sezamelu si můžete vyrobit i doma tak, že do klasické sezamové pasty zamícháte med, javorový sirup nebo jiné zdravé sladidlo.

Rady a tipy

  • Ať už máte doma mandlové, burákové či kešu máslo, ale i sezamovou pastu nebo jiné semínkové máslo, skladujte po otevření v lednici – zabráníte tak žluknutí a prodloužíte trvanlivost výrobku.
  • Ořechy a semínka jsou výtečným zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších důležitých látek, ovšem ne každý má rád chroupání, případně mu neslouží zuby – ořechová a semínková másla či pasty jsou ideálním řešením.
Vaše hodnocení:
5/5 - (1 hlas)

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Relaxace a odpočinek v soukromí

Zapomeňte na únavu všedních dní a vydejte s námi se do wellness Infinit Na zámku, kde si můžete vychutnat relaxaci v soukromí a mít saunu, whirlpool či masáže jen sami pro sebe.…

Může vás zajímat

Jak se odhodlat cvičit

Patrně to známe všichni. Celý den si říkáme, že si dnes zacvičíme, ale nakonec máme spoustu jiné práce a povinností. To, co považujeme za lenost, je popravdě soubor faktorů, jež…

Káva s Ganodermou je zdravá káva - ilustrační foto

Také si neumíte představit ráno bez kávy? Kávu po dobrém obědě, s přáteli, ale i pro lepší koncentraci při práci? Káva hned s čajem patří k nejoblíbenějším a nejznámějším nápojům. Přesto si je…

Investování pro ženy

Pokud jde o investování, ženy byly dlouho považovány za slabší pohlaví. Rostoucí počet výzkumů však naznačuje, že ženy, které investují, ať už prostřednictvím makléřských účtů nebo svých penzijních plánů na…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat