Při venkovní teplotě 15 °C je nejvyšší čas připravit bazén na letní sezónu. Zjistěte jak

jak vyčistit bazén po zimě

Sluneční paprsky se pomalu, ale jistě začínají hlásit o slovo a vy možná už přemýšlíte o tom, jak svůj bazén správně připravit na léto. Co všechno se s „odzimováním“ bazénu pojí? Především vyčištění vany od nečistot a následně úprava kvality vody. Jak na to?

1. krok: odstraňte nečistoty

Ze stěn i dna bazénu je potřeba odstranit nečistoty, které se na nich během zimy vytvořily. Pro tyto účely využijte čisticí prostředky, které mohou mít sypkou, tekutou nebo gelovou formu. Sypké a tekuté prostředky jsou ideální pro odstranění mastnoty, sazí nebo organických usazenin, mezi které patří řasy, pyly a podobně. Výhodou gelových čističů je to, že nestékají do vody a využít je můžete i pro čištění bazénové linky.

Očištěné plochy důkladně opláchněte vodou a hrubou špínu, která ulpěla na dně bazénu, vysajte bazénovým vysavačem. Nečistoty plovoucí na hladině jednoduše sesbíráte síťkou na teleskopické tyči.

2. krok: zapojte filtraci a příslušenství

Při zapojování filtrace postupujte podle návodu. Nezapomeňte přitom zkontrolovat těsnost šroubení a dobře dotáhněte veškeré spoje. Jestliže má váš bazén pískovou filtraci, zkontrolujte kvalitu pískové náplně, která by se měla každé dva roky vyměňovat. Jen tak si budete při koupání užívat křišťálově čisté vody.

3. krok: dopusťte vodu

Po odstranění nečistot a zprovoznění filtrace je na řadě dopuštění vody. Napusťte ji až do úrovně středu přítokové příruby skimmeru. Poté zapněte filtrační okruh a nechte vodu nejméně 24 hodin filtrovat. Nezapomeňte přitom kontrolovat filtr. Pokud by se zanášel, je potřeba nečistoty pravidelně odstraňovat.

4. krok: zkontrolujte a upravte kvalitu vody

Kvalita vody je nesmírně důležitá. Ovlivňuje to, zda bude křišťálově čistá nebo se zabarví či se v ní objeví například řasy. Co všechno je potřeba zkontrolovat?

  • Tvrdost vody – pro určení tvrdosti se používá kapkový tester. Hodnota tvrdosti by neměla přesáhnout 18°N, jinak je potřeba ji upravit pomocí vhodného přípravku.
  • Úprava pH – pH vody ovlivňuje alkalita, jejíž hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 80–120 ppm. Pro určení se používá proužkový tester. Pokud je voda příliš zásaditá nebo naopak kyselá, je nutné použít přípravky vyrovnávající pH hladiny. Ve svém názvu budou mít plus nebo minus. pH vody pro koupání by se mělo pohybovat mezi 7,0 a 7,4. Pokud by se pH dostalo nad 7,4, hrozí, že se voda začne kalit. Při nižších hodnotách hrozí vznik řas.
  • Dezinfekce – pro dezinfekci vody se používají čističe s obsahem chlóru. Jeho hladinu však musíte pravidelně kontrolovat. Ideální stav je 0,3–0,6 mg/l. Chlór se nejčastěji používá ve formě tablet, které dokážou zatočit i s řasami a zákaly. Po aplikaci chemie zapněte v bazénu cirkulaci a nechte přípravek s vodou dobře promíchat.

Péče o vodu bez použití chlórových prostředků

O stav vody budete muset pečovat během celé letní sezóny. Pokud patříte k lidem, kterým vadí chlór nebo mají citlivou pokožku, můžete svůj bazén vybavit solonizační jednotkou nebo UV lampou.

Solonizační jednotka

Jedná se o přístroj, který obyčejnou vodu přemění na vodu slanou. Sůl vodu udržuje v perfektním stavu a nedráždí ani oči ani pokožku. Ve slané vodě se mohou bez obav koupat i malé děti, jelikož koncentrace soli ve vodě je podobná lidským slzám. V očích tedy rozhodně štípat nebude.

UV lampa

Pro čištění vody využívá UVC paprsky, které si poradí s řasami, plísněmi, choroboplodnými zárodky i bakteriemi. UV lampa je ideálním řešením pro alergiky, astmatiky i osoby citlivé na chlór. Tímto výdobytkem ušetříte nejen peníze, které byste museli vynaložit za nákup chemie, ale také životní prostředí.

Volžte komentář

Diskuse

Your email address will not be published.


*