skip to Main Content

Na štěstí se musí vědecky: čím lze podle výzkumníků podpořit pocity štěstí?

Na štěstí Se Musí Vědecky - Podpořit Pocity štěstí

Dosažení dlouhotrvajícího pocitu štěstí by jako jeden z hlavních cílů svého života pravděpodobně označila většina lidí. Názorů na to, jak jej dosáhnout, je ale nepřeberné množství, recept má každý svůj a žádný zaručený návod neexistuje. Přesto je ale i štěstí předmětem seriózních výzkumů a studií. Díky tomu tak mohli vědci identifikovat několik způsobů, které sami o sobě pocit štěstí nezaručí, objektivně ale mohou k jeho dosažení napomoci.

  1. Cvičení a fyzická aktivita

Již dlouhou dobu je známo, že fyzická aktivita stimuluje vyplavování endorfinů, které jsou ne náhodou označovány jako „hormony štěstí“. Jejich zvyšující se hladina zahání špatnou náladu i deprese. Počítá se přitom jakákoliv fyzická aktivita – běh, jízda na kole, plavání i svižná procházka.

  1. Listová zelenina

Zelenina jako špenát nebo kapusta obsahuje kyselinu listovou, která napomáhá produkci dopaminu v mozku a tím se podílí na zmírňování depresí. Studie skutečně potvrdily nižší náchylnost k depresím u lidí středního věku. Spíše, než by vám tedy špenát vytvořil svaly jako Pepek námořník, vám pomůže zůstat v dobré náladě.

  1. Úsměv za všech okolností

Přirozená představa je taková, že pocit štěstí vykouzlí na vaší tváři úsměv. Jistě to tak funguje, ukazuje se ale, že to do jisté míry funguje i obráceně. Jako možné vysvětlení nabízejí vědci teorii, podle které se při úsměvu aktivují centra štěstí v mozku.

  1. Kouzelná moc květin

Ke zlepšení nálady může napomoci i taková maličkost, jako jsou květiny. Zkuste si domov či kancelář ozdobit pěknými a voňavými květinami. Sami uvidíte, zda-li se i vy zařadíte mezi ty, kterým v rámci studií právě květiny napomohly od špatné nálady.

  1. Sluneční světlo

Vyhrňte rolety, odhrňte závěsy anebo rovnou vyjděte ven. Na lidskou psychiku má sluneční světlo či naopak jeho nedostatek významný vliv. Sluneční svit podporuje tvorbu vitaminu D v našem těle. Máme-li vitaminu D málo, riziko, že se začneme utápět v depresích u nás roste.

  1. Houby nebo citrusy

Nejen konzumace zeleniny má potenciál zlepšit nám náladu. Houby, které jsou někdy zatracovány pro malý obsah živin, obsahují ve skutečnosti poměrně hodně vitaminu D. Jeho význam byl zmíněn již v předchozím bodě. Aroma citrusových plodů zase stimuluje některé chemické reakce v mozku, které taktéž snižují míru stresu. Vhodnou volbou jsou samozřejmě i citrusové vonné oleje.

  1. Domácí mazlíček

Každý majitel domácího mazlíčka, bez ohledu na to, zda se jedná o kočku, psa či jiné zvířátko, vám potvrdí, že okamžiky strávené hrou či mazlením s ním mají jednoznačně pozitivní efekt na jeho psychiku. I zde má věda vysvětlení, ve společnosti domácích mazlíčků se uvolňují hormony jako oxytocin či serotonin, a naopak se snižuje hladina stresového hormonu kortizolu.

  1. Poslouchejte hudbu a nestyďte si zazpívat

Poslech oblíbené hudby je vždy spojen s příjemnými pocity. Při poslechu hudby je totiž produkován hormon dopamin, který napomáhá dobré náladě. Náš vlastní zpěv zase aktivuje malý orgán vnitřního ucha nazývaný „sacculus“, což také vede k nastolení příjemných pocitů.

Vaše hodnocení:
5/5 - (1 hlas)

Nejnovější příspěvky

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Relaxace a odpočinek v soukromí

Zapomeňte na únavu všedních dní a vydejte s námi se do wellness Infinit Na zámku, kde si můžete vychutnat relaxaci v soukromí a mít saunu, whirlpool či masáže jen sami pro sebe.…

Může vás zajímat

Život bez nadýmání - ilustrační foto

Nadýmání není nic příjemného a tu a tam potrápí každého. Potíž nastává v okamžiku, kdy nadýmání netrápí jen občas, ale v pravidelných intervalech. Nafouklé břicho není nic příjemného ani estetického. Příčin, které…

Rychlý oběd - foto kuřecí maso a kuskus

Stává se, že máme času opravdu jen poskrovnu, ale rodinku nemůžeme nechat o hladu. Tudíž přemýšlíme, co rychle uvařit, nestát v kuchyni dvě hodiny u sporáku a ještě se blýsknout nějakou…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat