skip to Main Content

Na štěstí se musí vědecky: čím lze podle výzkumníků podpořit pocity štěstí?

Na štěstí Se Musí Vědecky - Podpořit Pocity štěstí

Dosažení dlouhotrvajícího pocitu štěstí by jako jeden z hlavních cílů svého života pravděpodobně označila většina lidí. Názorů na to, jak jej dosáhnout, je ale nepřeberné množství, recept má každý svůj a žádný zaručený návod neexistuje. Přesto je ale i štěstí předmětem seriózních výzkumů a studií. Díky tomu tak mohli vědci identifikovat několik způsobů, které sami o sobě pocit štěstí nezaručí, objektivně ale mohou k jeho dosažení napomoci.

  1. Cvičení a fyzická aktivita

Již dlouhou dobu je známo, že fyzická aktivita stimuluje vyplavování endorfinů, které jsou ne náhodou označovány jako „hormony štěstí“. Jejich zvyšující se hladina zahání špatnou náladu i deprese. Počítá se přitom jakákoliv fyzická aktivita – běh, jízda na kole, plavání i svižná procházka.

  1. Listová zelenina

Zelenina jako špenát nebo kapusta obsahuje kyselinu listovou, která napomáhá produkci dopaminu v mozku a tím se podílí na zmírňování depresí. Studie skutečně potvrdily nižší náchylnost k depresím u lidí středního věku. Spíše, než by vám tedy špenát vytvořil svaly jako Pepek námořník, vám pomůže zůstat v dobré náladě.

  1. Úsměv za všech okolností

Přirozená představa je taková, že pocit štěstí vykouzlí na vaší tváři úsměv. Jistě to tak funguje, ukazuje se ale, že to do jisté míry funguje i obráceně. Jako možné vysvětlení nabízejí vědci teorii, podle které se při úsměvu aktivují centra štěstí v mozku.

  1. Kouzelná moc květin

Ke zlepšení nálady může napomoci i taková maličkost, jako jsou květiny. Zkuste si domov či kancelář ozdobit pěknými a voňavými květinami. Sami uvidíte, zda-li se i vy zařadíte mezi ty, kterým v rámci studií právě květiny napomohly od špatné nálady.

  1. Sluneční světlo

Vyhrňte rolety, odhrňte závěsy anebo rovnou vyjděte ven. Na lidskou psychiku má sluneční světlo či naopak jeho nedostatek významný vliv. Sluneční svit podporuje tvorbu vitaminu D v našem těle. Máme-li vitaminu D málo, riziko, že se začneme utápět v depresích u nás roste.

  1. Houby nebo citrusy

Nejen konzumace zeleniny má potenciál zlepšit nám náladu. Houby, které jsou někdy zatracovány pro malý obsah živin, obsahují ve skutečnosti poměrně hodně vitaminu D. Jeho význam byl zmíněn již v předchozím bodě. Aroma citrusových plodů zase stimuluje některé chemické reakce v mozku, které taktéž snižují míru stresu. Vhodnou volbou jsou samozřejmě i citrusové vonné oleje.

  1. Domácí mazlíček

Každý majitel domácího mazlíčka, bez ohledu na to, zda se jedná o kočku, psa či jiné zvířátko, vám potvrdí, že okamžiky strávené hrou či mazlením s ním mají jednoznačně pozitivní efekt na jeho psychiku. I zde má věda vysvětlení, ve společnosti domácích mazlíčků se uvolňují hormony jako oxytocin či serotonin, a naopak se snižuje hladina stresového hormonu kortizolu.

  1. Poslouchejte hudbu a nestyďte si zazpívat

Poslech oblíbené hudby je vždy spojen s příjemnými pocity. Při poslechu hudby je totiž produkován hormon dopamin, který napomáhá dobré náladě. Náš vlastní zpěv zase aktivuje malý orgán vnitřního ucha nazývaný „sacculus“, což také vede k nastolení příjemných pocitů.

Vaše hodnocení:
5/5 - (1 hlas)

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat