skip to Main Content

Ideálem moderní kuchyně je levandule, hodí se třeba i do koupele

Lavandula Angustifolia - Foto

Bylinky vládnou světu, v dnešních kuchyních se solí stále méně a používají se jiné přírodní formy dochucování pokrmů. Kromě bazalky, meduňky nebo karí koření nesmíme zapomenout ani na levanduli, která je skutečnou fialovou perlou – a to už od dob antiky. Staří Římané totiž dobře věděli, proč svůj výraz pro koupel a očistu přenesli právě na tuto drobnou rostlinu.

Snadno se pěstuje i doma, hodí se hlavně k masitým pokrmům

Špikrán - Levandule - foto
Když se řekne levandule, mnohým z nás se jistě vybaví tisíc a jedna možnost využití. V zahrádkách hodně rozšířená bylina je součástí provensálského koření a hojně se využívá například při grilování. Mladé lístky levandule dokáží dochutit masitá jídla, snadno si vyrobíme i levandulový cukr (stačí dát hrst květů do sklenice společně s moučkovým cukrem, za týden je hotovo). Fajnšmekři ocení i levandulovou zmrzlinu, květy se snadno promísí i s rýží nebo marinádou. Nejlepších výsledků dosáhne v kombinaci s majoránkou, rozmarýnem nebo tymiánem. A s čím dalším ještě dokáže pomoci tato ikona provensálského regionu?

  • Deprese. Omamná vůně květů levandule uklidňuje a pomáhá navodit příjemnou atmosféru. Náš mozek totiž má vůni levandule automaticky spojenou s relaxací a podle toho se chová.
  • Ochrání prádlo ve skříni. Pokud vás trápí šatní moli, stačí na ně sáček se sušenou bylinou. Obecně se dá říci, že levandule je vynikajícím repelentem snad na jakýkoliv druh hmyzu.
  • Usínání. Pokud z nějakého důvodu nemůžete vůbec spát, polštářek s levandulí jistě zabere. Nakonec, nabídne podobné účinky jako léky na spaní – a mimochodem také není návykový.

Samozřejmě, jak jsme si již naznačili, levandule se dá použít i do koupele – silnější nálev z květů odbourá jakékoliv špatné nálady nebo třeba také únavu z náročného dne stráveného v zaměstnání. V neposlední řadě je nutné zmínit i dezinfekční účinky levandule, nebojte se proto jejím nálevem ošetřovat třeba drobné ranky nebo nehojící se záněty. V tomto směru totiž zabere poměrně rychle…

K pěstování levandule rozhodně nepotřebujete zahradu, může růst i na terase

Dulenka - Levandule - foto
Protože pochází ze středomořské oblasti, bude levandule vyžadovat dostatek slunce. Na půdu ale není nikterak náročná – chce obecně trochu lehčí zeminu a také stanoviště, kde nebude nijak moc větrno. Hnojit ji prakticky ani nemusíte, jedním dechem je třeba dodat, že rostlinu potěší trochu vápna v půdě. Pěstovat se může na zahradě, ale i v nádobě na terase, možností je celá řada. Doroste půlmetrové až metrové výšky a bude vás těšit svými voňavými kvítky po celé léto. Nezapomeňte přitom, že nejen pro kuchyni jsou levandulové květy ideální v čerstvém stavu!

Vaše hodnocení:
4/5 - (1 hlas)

Nejnovější příspěvky

Sedavý způsob u počítače

Co vše může způsobovat sedavý způsob života a nedostatek pohybu

Moderní technologie usnadňují lidem v mnoha směrech život, i ten pracovní. Drtivá většina z nás tráví většinu pracovního dne usazená do křesla či kancelářské židle před monitorem PC, odkud řeší všechny pracovní…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat