skip to Main Content

Recept na domácí vanilkový extrakt

Domácí Vanilkový Extrakt - Ilustrační Foto

Aromatické koření pocházející z Mexika – vanilka. Je používána v kuchyních do sladkých jídel, přísadou parfémů, kosmetických produktů a osvěžovačů. Vanilka příjemně ohromí nejen čich, ale dokáže přivést chutě koláčů a jiných pochutin k životu a velice příjemně zvýraznit jejich chuť.

Nikdo však netouží po vanilkovém extraktu s velkým množstvím chemických sloučenin, které jsou na míle vzdálené pravé vanilce. Dopřejte si potěšení z domácího vanilkového extraktu, určitě ihned poznáte ten rozdíl.

Vanilkový extrakt s alkoholem

 • 4 vanilkové lusky
 • 250 ml vodky, bourbonu či whisky apod.

Jak postupovat

 • Vanilkové lusky rozpulte nožíkem tak, aby nebyly úplně rozříznuté. Poté je otevřete, aby byla vidět dužina.
 • Rozříznuté vanilkové lusky vložte do uzavíratelné skleničky na 250 – 500 ml, množství alkoholu si přizpůsobíte. Lépe dát menší množství alkoholu, aby byl extrakt co nejsilnější.
 • Vanilkové lusky zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořeny. Pokud čouhají přes okraj skleničky, rozpulte je a napěchujte dovnitř.
 • Skleničku zavíčkujte a protřepejte, aby byly lusky namočeny. Skleničku poté uložte na tmavé chladné místo a nezapomínejte alespoň 3x za den skleničku protřepat. Už po prvním dni se vanilka začne uvolňovat.
 • Celková doba luhování vanilky trvá asi 2 měsíce. Během této doby nesmíte skleničku ani jednou otevřít. Hotový vanilkový extrakt bude mít žlutou až jantarovou barvu a nádhernou vůni.
 • Takto připravený extrakt lze skladovat na tmavém, suchém a chladném místě až jeden rok – nicméně ideální doba spotřeby je do půl roku.

Vanilkový extrakt bez alkoholu

Tento výtečný a především voňavý zázrak lze připravit také bez alkoholu. Hodí se do zmrzlin, dezertů a jiných pochutin, které budou konzumovat děti a lidé, kterým by z jakýchkoliv důvodů alkohol vadil. Na tento recept budete potřebovat:

 • 8 vanilkových lusků
 • ¼ čajové lžičky soli
 • 250 ml filtrované vody

Jak postupovat

 • Opět postupujte stejně, jako v receptu a alkohole. Lusky rozřízněte, aby byla vidět dužina (vanilková semínka).
 • Vložte lusky do skleničky, přidejte sůl a zalijte je vodou. Sůl v tomto případě zastoupí alkohol, který působí jako konzervant. Zavřete skleničku a protřepejte.
 • Skleničku vložte do chladničky a jednou za den promíchejte. Tento proces bude trvat 4 týdny.
 • Po uplynutí 4 týdnů nechte vanilku ještě dále luhovat, ale už stačí promíchat/protřepat 3x do týdne. Takto postupujte dalších 5 týdnů.
 • Po uplynutí 9 týdnů je vanilkový extrakt bez alkoholu připraven. Platí jen pravidlo, čím déle se vanilka luhuje, tím silnější a lepší extrakt si vyrobíte. Hotový extrakt lze skladovat v lednici po dobu 3 měsíce.
Vaše hodnocení:
5/5 - (18 hlasů)

Nejnovější příspěvky

Šťastné miminko

Neplodnost trápí téměř 25 % párů a mnoho z nich se rozhodne řešit svůj problém prostřednictvím umělého oplodnění na klinice asistované reprodukce. Každý IVF cyklus je od začátku velmi složitý…

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Může vás zajímat

Zdravé potraviny

Každý rád občas mlsá bez rozdílu pohlaví či věku. Ovšem mlsat se dá i zdravě, aby to neohrozilo naši pracně vydřenou figuru. Patříte-li mezi ty, kterým záleží na štíhlé linii…

Povadlá a malá ňadra - ilustrační foto

Povadlá ňadra bývají častým trápením nejedné ženy. Určitě nám dáte za pravdu, že je to něco, čemu se chce každá žena vyhnout obloukem. Bohužel příroda je mnohdy v těchto ohledech nemilosrdná…

Výběr spodního prádla - nelehký úkol - ilustrační foto

Co vše patří do spodního prádla? Kalhotky, podprsenky i ponožky? Spodní prádlo je nejblíže našemu tělu, proto jeho výběr nepodceňujte. Spodní prádlo musí být za všech okolností pohodlné a funkční…

Coqui Pam kvalitní pantofle

V Coqui jsme chtěli přijít s designem, který by nabídl vyšší podrážku, jednoduchý až minimalistický vzhled a nebyl pro nositelky zátěží. A tak se zrodily dámské pantofle Coqui Pam. Kombinace…

Dovolená na pláži

Mnohým může přijít plánování letošní dovolené unáhlené, ale včasná rezervace zájezdu je klíčová pro úsporu klidně i několika tisíc korun. Výborné ceny, bonusy, dítě zdarma a další výhody, proč si…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat