skip to Main Content

Recept na domácí vanilkový extrakt

Domácí Vanilkový Extrakt - Ilustrační Foto

Aromatické koření pocházející z Mexika – vanilka. Je používána v kuchyních do sladkých jídel, přísadou parfémů, kosmetických produktů a osvěžovačů. Vanilka příjemně ohromí nejen čich, ale dokáže přivést chutě koláčů a jiných pochutin k životu a velice příjemně zvýraznit jejich chuť.

Nikdo však netouží po vanilkovém extraktu s velkým množstvím chemických sloučenin, které jsou na míle vzdálené pravé vanilce. Dopřejte si potěšení z domácího vanilkového extraktu, určitě ihned poznáte ten rozdíl.

Vanilkový extrakt s alkoholem

 • 4 vanilkové lusky
 • 250 ml vodky, bourbonu či whisky apod.

Jak postupovat

 • Vanilkové lusky rozpulte nožíkem tak, aby nebyly úplně rozříznuté. Poté je otevřete, aby byla vidět dužina.
 • Rozříznuté vanilkové lusky vložte do uzavíratelné skleničky na 250 – 500 ml, množství alkoholu si přizpůsobíte. Lépe dát menší množství alkoholu, aby byl extrakt co nejsilnější.
 • Vanilkové lusky zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořeny. Pokud čouhají přes okraj skleničky, rozpulte je a napěchujte dovnitř.
 • Skleničku zavíčkujte a protřepejte, aby byly lusky namočeny. Skleničku poté uložte na tmavé chladné místo a nezapomínejte alespoň 3x za den skleničku protřepat. Už po prvním dni se vanilka začne uvolňovat.
 • Celková doba luhování vanilky trvá asi 2 měsíce. Během této doby nesmíte skleničku ani jednou otevřít. Hotový vanilkový extrakt bude mít žlutou až jantarovou barvu a nádhernou vůni.
 • Takto připravený extrakt lze skladovat na tmavém, suchém a chladném místě až jeden rok – nicméně ideální doba spotřeby je do půl roku.

Vanilkový extrakt bez alkoholu

Tento výtečný a především voňavý zázrak lze připravit také bez alkoholu. Hodí se do zmrzlin, dezertů a jiných pochutin, které budou konzumovat děti a lidé, kterým by z jakýchkoliv důvodů alkohol vadil. Na tento recept budete potřebovat:

 • 8 vanilkových lusků
 • ¼ čajové lžičky soli
 • 250 ml filtrované vody

Jak postupovat

 • Opět postupujte stejně, jako v receptu a alkohole. Lusky rozřízněte, aby byla vidět dužina (vanilková semínka).
 • Vložte lusky do skleničky, přidejte sůl a zalijte je vodou. Sůl v tomto případě zastoupí alkohol, který působí jako konzervant. Zavřete skleničku a protřepejte.
 • Skleničku vložte do chladničky a jednou za den promíchejte. Tento proces bude trvat 4 týdny.
 • Po uplynutí 4 týdnů nechte vanilku ještě dále luhovat, ale už stačí promíchat/protřepat 3x do týdne. Takto postupujte dalších 5 týdnů.
 • Po uplynutí 9 týdnů je vanilkový extrakt bez alkoholu připraven. Platí jen pravidlo, čím déle se vanilka luhuje, tím silnější a lepší extrakt si vyrobíte. Hotový extrakt lze skladovat v lednici po dobu 3 měsíce.
Vaše hodnocení:

Nejnovější příspěvky

Zavazadla na dovolenou

Rozhodli jste se ušetřit při cestě letadlem a cestujete s dětmi pouze s příručním zavazadlem? Nebojte se, i malý kufr umístěný v přihrádce nad hlavou dokáže nabídnout dostatek prostoru pro…

Co je to Keto dieta

Ketodieta se stala hitem posledních let. Zatímco před dvaceti lety se výrobci předháněli v tom, kdo více omezí obsah tuku ve svých jogurtech, strašákem dnešních dnů se stal cukr. Ketodieta…

Může vás zajímat

Jedlá soda na bělení zubů - ilustrační foto

Jedlou sodu má v kuchyni patrně každá hospodyňka. Je všeobecně známo, že má všestranné využití nejen coby přísada do pečení a vaření. Využívá se rovněž jako čisticí prostředek a pomůcka…

Zdravá pokožka znamená krásná pokožka - ilustrační foto

Hezkou pěstěnou pokožku touží mít každá žena. Nejde pouze o zdraví pokožky, které je bezpochyby prvořadé, ale také o její celkový vzhled. A zdravá pokožka znamená - krásná pokožka. Je-li…

Zdravé hranolky - ilustrační foto

Hranolky jsou ať už k obědu či večeři chuťově hrozně fajn, horší je to však s jejich přínosem pro naše zdraví a především pak tedy nejsou příliš vhodné do diety.…

Přirozené každodenní líčení - ilustrační foto

Vhodné líčení dokáže podtrhnout přednosti a naopak potlačit nedostatky. Potřebujete k němu jen kvalitní líčidla, která zakoupíte i v běžné drogerii. Jestliže s líčením teprve začínáte a nechcete investovat tisíce…

Diskuze

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat